Prośba o wyjaśnienie

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
alek26
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 62
Rejestracja: 11 lut 2009, o 03:48
Płeć: Kobieta
Podziękował: 2 razy

Prośba o wyjaśnienie

Post autor: alek26 »

Witam,

Mam takie zadanie i nie mogę sobie poradzić z rozwiązaniem go.
W pudełku znajduje się 25 długopisów, z czego 5 jest zepsutych. Wybieramy losowo 3 długopisy. Obliczyć prawdopodobieństwo, że co najmniej dwa są dobre.
Odpowiedź: \(\displaystyle{ \frac{209}{230}}\)

Dziękuję.
Gotta
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 729
Rejestracja: 19 mar 2009, o 11:18
Płeć: Kobieta
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 220 razy

Prośba o wyjaśnienie

Post autor: Gotta »

A - co najmniej dwa długopisy są dobre, a więc dwa są dobre i jeden zepsuty lub trzy są dobre.

Możliwości wyboru dwóch dobrych i jednego zepsutego długopisa jest \(\displaystyle{ {20 \choose 2} \cdot {5 \choose 1}}\), natomiast możliwości wybory trzech dobrych długopisów jest \(\displaystyle{ {20 \choose 3}}\), zatem

\(\displaystyle{ \overline{\overline{A}}= {20 \choose 2} \cdot {5 \choose 1}+ {20 \choose 3}=2090}\)

\(\displaystyle{ \overline{\overline{\Omega}}= {25 \choose 3} =2300}\)

\(\displaystyle{ P(A)=\frac{2090}{2300}=\frac{209}{230}}\)
suchaak170
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 25 sty 2009, o 23:34
Płeć: Mężczyzna

Prośba o wyjaśnienie

Post autor: suchaak170 »

mam takie twierdzenie do udowodnienie: twierdzenie sheppa. X i Y są niezależnymi zmiennymi losowymi o tym samym rozkładzie i zerowej średniej wykazać ze E|X+Y|=>E|X-Y| gdzie E to operator wartości oczekiwanej a => to słaba nierówność. Z góry wielkie dzięki za odp!
Ostatnio zmieniony 27 maja 2009, o 09:10 przez suchaak170, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Maciej87
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 377
Rejestracja: 26 sty 2009, o 09:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 46 razy

Prośba o wyjaśnienie

Post autor: Maciej87 »

Prośba do autora lub moderatorów: o przeniesienie twierdzenia Sheppa do oddzielnego wątku.
Nie jest to zadanie do wyliczenia na pałę, tylko ładny teoretyczny wynik, więc zasługuje.

Po drugie. Zapis. I jaki epsylon! E to operator wartości oczekiwanej.

Po trzecie: Nie mnie oceniać poziom zainteresowania i umiejętności kolegi po jednym poście, ale ostrzegam że nie jest to banalne twierdzenie.
ODPOWIEDZ