Tabliczki czekolady...

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Awatar użytkownika
mimicus90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 98
Rejestracja: 25 paź 2008, o 19:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 56 razy

Tabliczki czekolady...

Post autor: mimicus90 »

Producent czekolady deklaruje, że tabliczka czekolady ma wagę \(\displaystyle{ 150g +/- 2g}\). Dla zbadania jakości pewnej partii czekolady, organizacja konsumencka zbadała wagę losowo wybranych 10 tabliczek czekolady z tej partii i otrzymała następującą wagę w gramach:
\(\displaystyle{ 150,4; 152,8; 150,8; 149,5; 148,9; 146,6; 151,1; 150,1; 154,3; 150,6}\)

Oblicz średnią wagę tabliczki czekolady i odchylenie standardowe w badanej próbie.

Średnia wyszła mi \(\displaystyle{ 150,51}\), co zgadza się z Excelem, aczkolwiek odchylenie standardowe wyszło mi inne niż w Excelu, bo \(\displaystyle{ 1,658}\) liczyłem je jako: \(\displaystyle{ \sqrt{ \frac{([( a_{1} - sA) ^{2} +...+(a _{n} -sA) ^{2} ]}{n}}\) gdzie \(\displaystyle{ sA}\) to właśnie średnia arytmetyczna. W Excelu wyszło \(\displaystyle{ 2,085}\)...

Gdzie mogę mieć błąd? Z góry dziękuję za pomoc!
Darnok
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 343
Rejestracja: 12 paź 2007, o 19:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Piastów /Warszawa
Pomógł: 64 razy

Tabliczki czekolady...

Post autor: Darnok »

Excel liczy odchylenie innym sposobem

"w excelu trzeba brać odchylenie standardowe popul żeby wyszło Ci tak jak liczysz klasycznym sposobem"
ODPOWIEDZ