urna z 5 kulami

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Nathaniel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 10 wrz 2008, o 21:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Piotrków Tryb.
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 1 raz

urna z 5 kulami

Post autor: Nathaniel »

W urnie jest 5 kul czarnych i pewna liczba kul białych. Z urny losujemy dwie kule bez zwracania. Ile, co najwyżej, może być w tej urnie kul białych, aby prawdopodobieństwo, że obie wylosowane kule są czarne, było niemniejsze niż \(\displaystyle{ \frac{1}{3}}\) ?
Awatar użytkownika
lina2002
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 599
Rejestracja: 27 mar 2008, o 13:55
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 151 razy

urna z 5 kulami

Post autor: lina2002 »

\(\displaystyle{ 5}\) kul białych i \(\displaystyle{ n}\) czarnych. Pierwszą kulę losujemy na \(\displaystyle{ n+5}\) sposobów, drugą na \(\displaystyle{ n+4}\). Tak więc \(\displaystyle{ \overline {\overline \Omega}=(n+5)(n+4)}\). \(\displaystyle{ A}\)-wylosowano dwie czarne. \(\displaystyle{ \overline {\overline A}=n(n-1)}\). dalej już powinieneś sobie poradzić.
Nathaniel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 10 wrz 2008, o 21:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Piotrków Tryb.
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 1 raz

urna z 5 kulami

Post autor: Nathaniel »

hmm, no wlasnie nie moge sobie poradzic, bo wynik ma wyjść 3..
i na pewno dobrze to zrobiłeś ?

nie powinno być czasem
\(\displaystyle{ \overline{\overline{\Omega}}=C^{2}_{n+5}={n+5\choose 2}= \frac{(n+5)!}{(n+3)!2}= \frac{(n+3)!(n+4)(n+5)}{(n+3)!2}= \frac{1}{2}(n+4)(n+5)}\)

\(\displaystyle{ \stackrel{=}{A}=C^{2}_{n}={n\choose 2}= \frac{n!}{2!(n-2)!} = \frac{(n-2)!(n-1)n}{(n-2)!2}= \frac{1}{2} (n-1)n}\)
?

Bo ja już wczesniej tak to wlasnie zrobilem, tylko mam problem z dalszą cześcią.
dalej trzeba to obliczyć tak:
\(\displaystyle{ P(A) \ge \frac{1}{3} \Leftrightarrow \frac{\stackrel{=}{A}}{\overline{\overline{\Omega}}} \ge \frac{1}{3}}\)
?
Awatar użytkownika
qba1337
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 304
Rejestracja: 20 lis 2008, o 17:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: xXx
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 40 razy

urna z 5 kulami

Post autor: qba1337 »

Tak rozwiązujesz tą nierówność i sprawdzasz dla jakiego n jest to spełnione
Awatar użytkownika
lina2002
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 599
Rejestracja: 27 mar 2008, o 13:55
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 151 razy

urna z 5 kulami

Post autor: lina2002 »

Nathaniel pisze:hmm, no wlasnie nie moge sobie poradzic, bo wynik ma wyjść 3..
i na pewno dobrze to zrobiłeś ?
Po pierwsze: jeśli już to zrobił. Po drugie - owszem, dobrze. Zauważ, że Tobie wychodzi to samo prawdopodobieństwo. Różnica jest w podajściu: ja uwzględniam kolejność, a Ty nie. Obie metody są poprawne, ale nie hce mi się już pisać kolejności, bo były już dwa takie tematy: 124105.htm?hilit=%20kolejnosć i 126621.htm?hilit=%20kolejność
Nie wiem, z czym dalej mogłeś mieć problem. Rozwiązać \(\displaystyle{ \frac{(n-1)n}{(n+4)(n+5)} \ge \frac{1}{3}}\) już chyba nie jest trudne...
Nathaniel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 10 wrz 2008, o 21:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Piotrków Tryb.
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 1 raz

urna z 5 kulami

Post autor: Nathaniel »

Ok, poradziłem sobie.
Zauważyłem ze wychodzi to samo prawdopodobieństwo dopiero po tym jak tamto napisałem.

A rozwiązać tą nierówność owszem jest łatwo, ale o tej godzinie już jednak ciężko mi się myśli.
Dzięki za pomoc.
Nie wiem jak przyznać pochwałę, bo mi ciągle wywala że "Nie masz uprawnień do przyznawania pochwał." Kiedyś szło to prościej, phi.

Pozdrawiam.-- 25 maja 2009, 21:11 --Jakby mial ktos jeszcze problem
Mozna to obliczyc tak:

\(\displaystyle{ \Omega}\) - zbior kombinacji 2elemenetowych zbioru n+5 elemenentowego
\(\displaystyle{ \overline{\overline{\Omega}}=C^{2}_{n+5}={n+5\choose 2}= \frac{(n+5)!}{(n+3)!2}= \frac{(n+3)!(n+4)(n+5)}{(n+3)!2}= \frac{1}{2}(n+4)(n+5)}\)
A - zdarzenie ze wylosujemy dwie czarne kule
\(\displaystyle{ \stackrel{=}{A}=C^{2}_{5}={5\choose 2}= \frac{5!}{2!3!}=10}\)

\(\displaystyle{ P(A) \ge \frac{1}{3} \Leftrightarrow \frac{\stackrel{=}{A}}{\overline{\overline{\Omega}}} \ge \frac{1}{3} \Leftrightarrow \frac{10}{\frac{1}{2}(n+4)(n+5)} \ge \frac{1}{3} \Leftrightarrow \forall_{ n\in N^{+}} \ 60-(n+4)(n+5)>0}\)
\(\displaystyle{ \Leftrightarrow ne(-12,25 ; 3,25) \wedge ne N^{+} \Leftrightarrow ne}\){\(\displaystyle{ 1;2;3}\)}

Odpowiedz: Aby prawdopodobieństwo, że obie kule są czarne było niemniejsze niż \(\displaystyle{ \frac{1}{3}}\) w urnie mogą być co najwyżej 3 kule białe.
ODPOWIEDZ