Prawa wielkich liczb

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
xtremalny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 88
Rejestracja: 29 sty 2007, o 15:33
Płeć: Mężczyzna

Prawa wielkich liczb

Post autor: xtremalny »

Chciałbym prosić o pomoc w zadaniu :
Niech \(\displaystyle{ X_1, X_2, ...}\) będą niezależnymi zmiennymi losowymi i niech zmienna \(\displaystyle{ X_k}\) ma rozklad normalny \(\displaystyle{ N(0,k)}\) dla \(\displaystyle{ k=1,2,...}\). Sprawdzić czy ciąg tych zmiennych spełnia mocne lub słabe prawo wielkich liczb. Sprawdziłem już, ze ten ciąg nie spełnia kryteriów na zachodzenie wielkiego i słabe prawa wielkich liczb, ale nie wiem jak sprawdzić to z definicji. Będe wdzięczny za każdą wskazówke
bstq
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 319
Rejestracja: 7 lut 2008, o 12:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 67 razy

Prawa wielkich liczb

Post autor: bstq »

Jeśli ciąg \(\displaystyle{ \left\{ X_{n}\right\} _{n\ge 0}}\) spełnia SPWL, to ciąg \(\displaystyle{ \left\{ \frac{X_{n}}{n}\right\} _{n\ge 0}}\) zbiega do zera według prawdopodobieństwa. (Podobnie zachodzi dla MPWL)

Zaprzeczenie:
Jeśli ciąg \(\displaystyle{ \left\{ \frac{X_{n}}{n}\right\} _{n\ge 0}}\) nie zbiega do zera według prawdopodobieństwa, to ciąg \(\displaystyle{ \left\{ X_{n}\right\} _{n\ge 0}}\) nie spełnia SPWL.
ODPOWIEDZ