Jak opisać omegę?

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
germee
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 12 maja 2009, o 18:33
Płeć: Mężczyzna

Jak opisać omegę?

Post autor: germee »

Chciałbym wiedzieć, jak się opisuje omegę, jakoś w zadaniach na prawdopodobieństwo nigdy tego nie robiłem, a dzisiaj czytając model odpowiedzi do arkusza zamieszczonego jakiś czas temu w Wyborczej, zobaczyłem zdanie: " Opisanie zbioru zdarzeń elementarnych \(\displaystyle{ \Omega}\)"

Pełne tresci zadań:
1.Z pojemnika, w którym jest n kul białych, 2n kul zielonych i 3n kul czerwonych, losujemy jednocześnie
trzy kule. Prawdopodobieństwo otrzymania w tym doświadczeniu kuli białej, zielonej
i czerwonej jest równe 0,3. Oblicz, ile kul jest w pojemniku.

I w kluczu:
\(\displaystyle{ \Omega}\)jest zbiorem wszystkich podzbiorów trójelementowych zbioru 6n elementowego. Mamy
model klasyczny.


2. Doświadczenie losowe polega na pięciokrotnym rzucie symetryczną sześcienną kostką do gry.
Oblicz prawdopodobieństwo zdarzenia A – liczba rzutów, wktórych otrzymamy sześć oczek,
będzie równa liczbie rzutów, wktórych uzyskamy jedno oczko. Wynik podaj wpostaci ułamka
zwykłego nieskracalnego.

W kluczu:
Opisanie zbioru zdarzeń elementarnych \(\displaystyle{ \Omega}\), stwierdzenie, że mamy model klasyczny, i obliczenie mocy \(\displaystyle{ \Omega}\) .
\(\displaystyle{ \Omega}\) jest zbiorem wszystkich funkcji f: {1,2,3,4,5}---->{1,2,3,4,5,6}


Czy jest jakaś zasada, jeśli chodzi o opisywanie omegi? Gdzie mogę znaleźć takie zasady? Sprawa jest pilna, bo jutro matura ;] Z góry dziękuję za pomoc
Awatar użytkownika
dabro90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 190
Rejestracja: 5 kwie 2009, o 20:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: O-ka
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 1 raz

Jak opisać omegę?

Post autor: dabro90 »

Ja bym napisal po prostu:
\(\displaystyle{ \overline{\overline{\Omega}}= {6n\choose3 }}\)
\(\displaystyle{ moc A= {n\choose1 } {2n\choose1} {3n\choose1}}\)

Chyba nic nie trzeba kombinowac, rozpisac to, poskracac co sie da, ewentualnie dac komentarz slowny krotki
germee
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 12 maja 2009, o 18:33
Płeć: Mężczyzna

Jak opisać omegę?

Post autor: germee »

właśnie o ten komentarz mi chodzi, ale już chyba wiem, że trzeba napisać po prostu:
\(\displaystyle{ \Omega}\) - Zbiór wszystkich wyników doświadczenia polegającego na wylosowaniu 3 kul z pojemnika zawierającego 6n kul

dzięki za odpowiedź
ODPOWIEDZ