rachunek prawdopodobienstwa

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
help_me;)
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 154
Rejestracja: 8 wrz 2006, o 20:06
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: kraków
Podziękował: 39 razy
Pomógł: 12 razy

rachunek prawdopodobienstwa

Post autor: help_me;) »

Hej, mam kilka zadan, za ktore nie wiem jak sie zabrac.

1. Wiadomo, ze 55% mezczyzn i 70% kobiet nie zdaje egzaminu na prawo jazdy za pierwszym razem. Wybrana losowo osoba nie zdała egzaminu. Zakladajac, że liczba zdajacych egzamin mezczyzn i kobiet jest rowna oblicz prawdopodobienstwo tego, ze wybrana osoba bedzie kobieta.

2. Prawdopodobienstwo zestrzelenia samolotu jednym strzalem z jednego dziala wynosi 0,01. Znajdz prawdopodobienstwo zestrzelenia samolotu salwa z dwustu niezaleznie strzelajacych dzial.

To zadanie niby zrobilam, ale nie jestem pewna czy dobrze.. moge zrobic je z rozkladu poissona przyjmujac za sukces zestrzelenie samolotu jednym strzalem?

3. Chcemy rozpalic ognisko majac do dyspozycji tylko dwie zapalki. Wybierz bardziej pewna metodę z nastepujących":
* probujesz rozpalic ognisko najpierw jedna a potem druga zapalka
* probujesz rozpalic dwiema zlaczonymi zapalkami
jesli wiadomo, ze prawdopodobienstwo rozpalenia ogniska pojedyncza zapalka wynosi 0,7 natomiast zlaczonymi 0,9.

Z gory dziekuje za pomoc Minely juz wieki odkad tu ostatnio bylam ;/ Oodoba mi sie nowy wystroj strony
Awatar użytkownika
lina2002
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 599
Rejestracja: 27 mar 2008, o 13:55
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 151 razy

rachunek prawdopodobienstwa

Post autor: lina2002 »

1. Jawna dyskryminacja . Prawdopodobieństwo, że zdawał meżczyzna, który nie zdał egzaminu wynosi: \(\displaystyle{ 0,5 \cdot 0,55}\). Prawdopodobiństwo, że zdawała kobieta i nie zdała wynosi \(\displaystyle{ 0,5 \cdot 0,7}\). Tak więc szukane prawdopodobieństwo jest równe: \(\displaystyle{ p=\frac{0,5 \cdot 0,7}{0,5 \cdot 0,55+0,5 \cdot 0,7}}\).
2. Najłatwiej będzie chyba ze zdarzenia przeciwnego:\(\displaystyle{ A'}\)-samolot nie został zestrzelony. \(\displaystyle{ P(A')=0,99 ^{200}}\) i oczywiście \(\displaystyle{ P(A)=1-P(A')}\)
3. I. Próbujesz rozpalić najpierw jedną, a potem drugąś zapałką. Prawdopodobieństwo, że obiema się nie uda wynosi \(\displaystyle{ p'=0,3 \cdot 0,3=0,09}\). Tak więc prawdopodobieństwo, że się uda wynosi: \(\displaystyle{ p=0,91}\). To się bardziej opłaca.
ODPOWIEDZ