ze zbioru liczb...

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Minority
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 111
Rejestracja: 16 wrz 2007, o 17:45
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Chrzanów
Podziękował: 14 razy
Pomógł: 1 raz

ze zbioru liczb...

Post autor: Minority »

podpunkt a zrobiłam ale przez zdarzenie przeciwne, ponieważ normalnie mi nie wychodziło, dlatego proszę o rozwiązanie obu podpunktów nie przez zdarzenia przeciwne. Z góry dziękuje.

Ze zbioru liczb \(\displaystyle{ {1,2,...,15,16}}\) losujemy kolejno trzy raz po jednej liczbie ze zwracaniem i oznaczamy kolejno wylosowane liczby\(\displaystyle{ x _{1} , x _{2} , x _{3}}\). Oblicz prawdopodobieństwo zdarzenia
A-iloczyn \(\displaystyle{ x _{1} * x _{2} * x _{3}}\) jest liczba podzielną przez 3
B-suma \(\displaystyle{ x _{1} + x _{2} + x _{3}}\) jest liczba podzielną przez 3

(w zdarzeniu B licznik liczyłam jako \(\displaystyle{ 2*5 ^{3}+6 ^{3}+5*5*6}\) (suma trzech liczb podzielnych przez trzy, suma trzech liczb podzielnych przez 3 z resztą 2, suma trzech liczb podzielnych przez 3 z resztą 1 i suma liczby podzielnej przez 3 bez reszty, z resztą 1 i z resztą 2) niestety wynik jest zły
ODPOWIEDZ