oblicz prawdopodobieństwo zdarzenia A(kostka symetryczna)

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
mieczyk100
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 102
Rejestracja: 19 kwie 2007, o 16:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bartoszyce
Podziękował: 5 razy

oblicz prawdopodobieństwo zdarzenia A(kostka symetryczna)

Post autor: mieczyk100 »

Rzucono 3 razy symetryczną sześcienną kostką do gry. Oblicz prawdopodobieństwo zdarzenia A - w każdym rzucie wypadnie inna liczba oczek lub suma wyrzuconych oczek jest nie mniejsza niż 15. Wynik przedstaw w postaci ułamka nieskracalnego.
Mi wyszło: \(\displaystyle{ \frac{16}{27}}\), ale nie wiem czy to jest dobrze.
Awatar użytkownika
mm-aops
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 4 kwie 2009, o 20:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 4 razy

oblicz prawdopodobieństwo zdarzenia A(kostka symetryczna)

Post autor: mm-aops »

tak, to poprawny wynik - wystarczy zauwazyc ze te zdarzenia sa rozlaczne, tzn jesli w kazdym rzucie wypadla inna liczba oczek to suma oczek jest mniejsza niz 15, a zatem wystarczy tylko zsumowac prawdopodobienstwa odpowiednich zdarzen - w kazdym rzucie inna liczba oczek, 3 piatki, 2 piatki i szostka, piatka i 2 szostki, 3 szostki.
xMorfx
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 15 kwie 2009, o 21:34
Płeć: Mężczyzna

oblicz prawdopodobieństwo zdarzenia A(kostka symetryczna)

Post autor: xMorfx »

tak, to poprawny wynik - wystarczy zauwazyc ze te zdarzenia sa rozlaczne, tzn jesli w kazdym rzucie wypadla inna liczba oczek to suma oczek jest mniejsza niz 15
a rzut 6, 5, 4? (suma 15 czyli NIE mniejsza niż 15)
Mi wyszło \(\displaystyle{ \frac{134}{216}}\)
\(\displaystyle{ \frac{6*5*4}{6*6*6}+\frac{4*5}{6*6*6}-\frac{6}{6*6*6} \Leftrightarrow}\) różne w rzucie + nie mniejsze niż 15 - część wspólna
ola1820
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 22 kwie 2009, o 16:56
Płeć: Kobieta

oblicz prawdopodobieństwo zdarzenia A(kostka symetryczna)

Post autor: ola1820 »

Powinno wyjść 134/216
xMorfx jak Ci wyszło to nie mniejsze niż 15? Bo tak powinno być a nie wiem jak do tego dojść
ODPOWIEDZ