Rzut monetą

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
daves16
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 21 mar 2007, o 19:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łomża
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1 raz

Rzut monetą

Post autor: daves16 »

Rzucamy monetą do chwili pojawienia się po raz pierwszy reszki. Jakie jest prawdopodobieństwo, że liczba rzutów będzie podzielna przez 5?

Mam takie oto zadanko i nie mam nawet pojęcia jak się do niego zabrać. Ma ktoś jakiś pomysł?
blost
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1994
Rejestracja: 20 lis 2007, o 18:52
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 52 razy
Pomógł: 271 razy

Rzut monetą

Post autor: blost »

ja bym to rozpatrzyl jako prawdopodobienstwo tego ze za 5 razem wypadnie orzelek... zauwaz ze nie chodzi tutaj nam o prawdopodobienstwo ze po n piecio probowych obiegach wypadnie orzelek lecz jedynie ze przy piatym rzuie go zobaczymy...
czyli
\(\displaystyle{ P= \frac{1}{2^5}}\)
\(\displaystyle{ P= \frac{1}{32}}\)
daves16
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 21 mar 2007, o 19:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łomża
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1 raz

Rzut monetą

Post autor: daves16 »

Niestety nie jest to prawidłowa odpowiedź. Akurat jest to zadanie testowe i mam takie oto propozycje odpowiedzi: 1/5 ; 1/31 ; 4/31; 2/5. Nie wrzucałem na początku żeby niczego nie sugerować : D
Awatar użytkownika
lina2002
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 599
Rejestracja: 27 mar 2008, o 13:55
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 151 razy

Rzut monetą

Post autor: lina2002 »

Narysuj sobie drzewo. Będzie nieskończone, więc na końcu 3 kropeczki;). Prawdopodobieństwo, że losowanie zakonczy się po 1 rzucie to \(\displaystyle{ \frac{1}{2}}\) , że po dwóch \(\displaystyle{ \frac{1}{2 ^{2} }}\) , że po \(\displaystyle{ n}\) \(\displaystyle{ \frac{1}{2 ^{n} }}\) ( musi być \(\displaystyle{ n-1}\) orłów i na końcu reszka, a prawdopodobieństwo takiego układu to właśnie \(\displaystyle{ \frac{1}{2 ^{n} }}\)). Musimy mieć \(\displaystyle{ n}\) podzielne przez 5, więc n=5, 10, 15,... Powstaje nam więc szereg geometryczny: \(\displaystyle{ \frac{1}{2 ^{5} }+ \frac{1}{2 ^{10} }+ \frac{1}{2 ^{15}}+...= \frac{1}{2 ^{5}(1- \frac{1}{2 ^{5} }) }= \frac{1}{31}}\)
daves16
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 21 mar 2007, o 19:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łomża
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1 raz

Rzut monetą

Post autor: daves16 »

Racja. Nie pomyślałem żeby te prawdopodobieństwa posumować : D. Wielkie dzieki.
ODPOWIEDZ