problem z kilkoma zadaniami

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
speedstar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 27 mar 2009, o 12:28
Płeć: Mężczyzna

problem z kilkoma zadaniami

Post autor: speedstar »

musze wykonac 21 zadan z prawdopodobienstwa. zostaly mi 4, ktore nie za bardzo wiem jak ugryzc. wszelkie podpowiedzi beda mi bardzo pomocne. matematyka nie jest moja mocna strona

1. Prawdopodobieństwo awarii aparatury doświadczalnej w jednym doświadczeniu wynosi 0,02. Doświadczenia można przeprowadzać dowolną liczbę razy. Przy założeniu, że doświadczenia są niezależne obliczyć jakie jest prawdopodobieństwo, że druga z kolei awaria:
a) zdarzy się dokładnie w dziesiątym doświadczeniu?
b) zdarzy się najpóźniej w dziesiątym doświadczeniu?
c) nie zdarzy się w pierwszych dziesięciu doświadczeniach?

2. Z pewnego przystanku autobusy odjeżdżają co 12 minut. Zakładamy, że rozkład czasu przybycia pasażera na przystanek jest jednostajny. Obliczyć prawdopodobieństwo, że pasażer będzie czekał co najmniej 5 minuty.

3. Czas bezawaryjnej pracy pewnego urządzenia ma rozkład wykładniczy z parametrem l = 3 godziny. Obliczyć:
a) wartość przeciętną bezawaryjnego czasu pracy urządzenia,
b) prawdopodobieństwo, że bezawaryjny czas pracy urządzenia wynosi co najmniej 3 godziny.

4. Czas T (w minutach) między kolejnymi zgłoszeniami abonentów w pewnej centrali telefonicznej jest zmienną losową o rozkładzie wykładniczym z parametrem l = 2. Obliczyć średni czas pomiędzy zgłoszeniami oraz prawdopodobieństwo, że przed upływem 4 minut nastąpi zgłoszenie.
Awatar użytkownika
Harry Xin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 545
Rejestracja: 9 sie 2007, o 19:15
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 148 razy
Pomógł: 83 razy

problem z kilkoma zadaniami

Post autor: Harry Xin »

Ad. 1:
Skorzystaj ze schematu Bernoulliego.
ODPOWIEDZ