Kostki i warunki

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Duke
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 267
Rejestracja: 30 kwie 2007, o 21:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: z internetu
Podziękował: 47 razy
Pomógł: 2 razy

Kostki i warunki

Post autor: Duke »

Mam duży problem z prawdopodobieństwem. Zwyczajnie tego nie kminie, a nauczyciel tylko gmatwa, bo sam się myli, nie wiem czy kolejność jest ważna, czego gdzie użyć, totalna katastrofa.
Mam tutaj proste zadanko, w którym są właśnie te proste problemy.
I.Rzucamy RAZ trzema kostkami do gry. Jakie jest prawdopodobieństwo, wyrzucenia:
1. jednej jedynkio i sumy oczek na wszystkich kostkach mniejszej od 7.

Rozumiem tutaj ze jest tak, ze jest sa trzy mozliwosci zeby bylo jedno oczko, ale tez przy okazji w pozostalych kostkach moze byc (2,2), (2,3), (3,2). I teraz tak, jak to będzie ze jedno oczko wypadnie jest mozliwosci 1/216 ale potem musimy jakos dodac te pozostale jak, z jakiego zbioru wybierac? z 3/36? i to dodac czy jak to zrobic? czy wazna jest kolejnosc jak otrzymujemy te pary liczb czyli, czy mnozymy *3! itd. NIE WIEM.

dalej
2. Rzucamy n kostek do gry. Jakie jest praw..., ze suma wyrzuconych oczek bedzie:
b. rowna n+1 (no musi byc gdzies jedna dwojka, ale ona moze byc w kazdej z n kostek a n-1 to 1 oczko, jak to w ogole zrobic)
3.Rzucamy n razy monetą. Jakie jest prawdopodobienstwo, ze orzel wypadnie nieparzysta liczbe razy. W ogole nie wiem o czym to sie je, ma ktos jakis link do dobrego artykulu na temat prawd-.... prosze o rozwiazanie i wyjasnienie tego, dziekuje.
ODPOWIEDZ