Prawdopodobienstwo trojka klasowa

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
PKexterior
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 19 mar 2009, o 15:48
Płeć: Mężczyzna

Prawdopodobienstwo trojka klasowa

Post autor: PKexterior »

Witam mam takie zadanie : W klasie sportowej Liceum jest 12dziewczyn i 18chlopcow. Na uroczystosc wreczenia nagrody kuratora oswiaty za uzyskanie bd wynikow sportowych nalezy losowo wybrac trój osobową delegacje.Jakie jest prawdopodobienstwo ze znajdzie sie w niej tylko jeden chlopiec.
Czyli tak
X={d1,d2,d3,...,d12;c1,c2,c3,...,c18} n=30 k=3
przyklad:
1 , 2 ,3
d1, d2,c1------moze byc
d1, d1, d1------nie moze byc
d1,c1,c2-----nie moze byc
1.Nie wszystkie elementy musza byc wykorzystane.
2.Kolejnosc jest wazna
3.Elementy nie moga sie powtarzac.
Jest to wariacja bez powtorzeń tworzymyn3 wyrazowe ciagi ktorych elementy nie moga sie potwarzac.
V_{k}^{n} = frac{n!}{(n-k)!}

i Teraz czy to jest dobrze czy zle prosze o pomoc bo sam robilem a nie jestem dobry w tym z gory dziekuje
Awatar użytkownika
Ateos
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1100
Rejestracja: 10 maja 2008, o 17:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Swarzędz
Podziękował: 27 razy
Pomógł: 214 razy

Prawdopodobienstwo trojka klasowa

Post autor: Ateos »

Witam mam takie zadanie : W klasie sportowej Liceum jest 12dziewczyn i 18chlopcow. Na uroczystosc wreczenia nagrody kuratora oswiaty za uzyskanie bd wynikow sportowych nalezy losowo wybrac trój osobową delegacje.Jakie jest prawdopodobienstwo ze znajdzie sie w niej tylko jeden chlopiec.
\(\displaystyle{ P= \frac{{12 \choose 2} \cdot {18 \choose 1}}{ {30 \choose 3}}}\)
Kolejnosc jest wazna
. Nie jest ważna, mamy miec 3 osoby w tym 1 chlopaka
PKexterior
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 19 mar 2009, o 15:48
Płeć: Mężczyzna

Prawdopodobienstwo trojka klasowa

Post autor: PKexterior »

Czyli bedzie to Kombinajca i normalnie jak oblicze bedzie wszystko ok??-- 19 mar 2009, o 19:29 --Mi wyszlo ze 5 razy powtorzy sie w 3osobach jeden burak ?? dobrze ??
Awatar użytkownika
Ateos
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1100
Rejestracja: 10 maja 2008, o 17:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Swarzędz
Podziękował: 27 razy
Pomógł: 214 razy

Prawdopodobienstwo trojka klasowa

Post autor: Ateos »

PKexterior pisze:Mi wyszlo ze 5 razy powtorzy sie w 3osobach jeden burak ?? dobrze ??
ma ci wyjsc prawdopodobienstwo. Wychodzi okolo : P=0,29, co na logike wydaje sie poprawnym wynikiem
ODPOWIEDZ