loterie i urny

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
asiulkaaaa1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 3 cze 2008, o 17:29
Płeć: Kobieta

loterie i urny

Post autor: asiulkaaaa1 »

Mam problem z tymi zadaniami potrzebuje żeby ktoś mi pomógł albo chociaż dał jakieś wskazówki jak mogę to rozwiązać...

1. Na loterii jest n losów, w tym 6 wygrywających. Kupujemy dwa losy. Wyznacz n , tak aby prawdopodobieństwo, że oba losy będą wygrywające było większe od \(\displaystyle{ \frac{1}{3}}\)

2. W urnie jest pewna liczba kul białych i pewna liczba kul czarnych - razem 9 kul. Ile jest kul białych w urnie, jeśli wiadomo, że przy jednoczesnym losowaniu dwóch kul z tej urny prawdopodobieństwo otrzymania kul tego samego koloru jest równe prawdopodobieństwu otrzymania kul różnych kolorów?

3. W urnie jest pewna liczba kul białych i jedna kula czarna. Losujemy jedną kulę z tej urny, zatrzymujemy ją, a następnie z pozostałych kul losujemy jedną kulę. Ile powinno być kul białych w urnie, aby prawdopodobieństwo wylosowania dwóch kul białych było równe \(\displaystyle{ \frac{2}{3}}\)
ODPOWIEDZ