prawdopodobieństwo wylosowania liczby, urna z kulami

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
mysz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 42
Rejestracja: 7 paź 2007, o 14:44
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: tychy
Podziękował: 1 raz

prawdopodobieństwo wylosowania liczby, urna z kulami

Post autor: mysz47 »

Ze zbioru liczb{1,2,3...10} losujemy jedną.Oblicz prawdopodobieństwo otrzymania liczby podzielnej przez 3 jeżeli wiadomo, że otrzymana liczba jest mniejsza niż 7.

2.W pojemniku znajdują się 4 kule białe i 3 kule czarne. losujemy bez zwrotu 2 kule.Oblicz prawdopodobieństwo wylosowania dwóch kul białych.
liu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1330
Rejestracja: 10 paź 2004, o 13:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Suchedniów
Pomógł: 104 razy

prawdopodobieństwo wylosowania liczby, urna z kulami

Post autor: liu »

1. Niech zdarzenie H polega na tym, że wylosowana liczba jest mniejsza niż 7. Wtedy \(\displaystyle{ \mathbb{P}(H) = \frac{6}{10}}\). Zdarzenie A niech polega na tym, że wylosowana liczba jest podzielna przez 3. Wtedy \(\displaystyle{ A\cap H}\) to zdarzenie polegające na tym, że wylosowano liczbę podzielną przez 3 i mniejszą niż 7, zatem \(\displaystyle{ A\cap H = \{3,6\}}\), czyli \(\displaystyle{ \mathbb{P}(A\cap H) = \frac{2}{10}}\), finalnie z definicji prawdopodobieństwa warunkowego
\(\displaystyle{ \mathbb{P}(A|H) = \frac{\mathbb{P}(A\cap H)}{\mathbb{P}(H)} = \frac{2}{6}.}\)

Zadanie to można rozwiązać również po prostu rozpatrując mniejszą przestrzeń zdarzeń elementarnych \(\displaystyle{ \Omega = \{1,2,3,4,5,6}\) i licząc prawdopodobieństwo zdarzenia A ,,w tej Omedze".
ODPOWIEDZ