Chłopcy i dziewczynki

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Kikz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 95
Rejestracja: 21 kwie 2007, o 14:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1 raz

Chłopcy i dziewczynki

Post autor: Kikz »

Pan Jan ma czworo dzieci. Wiadomo ze ma on dziewczynke a najstarsze dziecko jest chlopcem. Jakie jest prawdopodobienstwo, ze najmlodsze dziecko jest chlopcem (zakldamy ze wystapienie kazdej plci u dziecka jest jednakowo prawdopodobne)?

Prosilbym o w miare proste rozwiazanie z wytlumaczeniem.
Ostatnio zmieniony 3 mar 2009, o 14:34 przez Sylwek, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nazwy tematów powinny być bardziej przemyślane.
Awatar użytkownika
dramacik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 129
Rejestracja: 27 lut 2009, o 22:48
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 31 razy

Chłopcy i dziewczynki

Post autor: dramacik »

Niech \(\displaystyle{ P}\) równa się szukane prawdopodobieństwo. To że najstarsze dziecko jest chłopcem sprawia, że możemy zająć się tylko trójką młodszych. Możliwości rozkładu płci wśród trojga najmłodszych, gdybyśmy nie wiedzieli, że conajmniej jedno jest dziewczynką, byłoby \(\displaystyle{ 2^3=8}\). Ale ponieważ to wiemy, odpada możliwość, gdzie wszyscy są chłopcami. Pozostaje siedem możliwości. Wśród tych siedmiu są trzy, w których najmłodsze dziecko jest chłopcem (były cztery, czyli połowa z ośmiu, ale jedną zabraliśmy). Czyli \(\displaystyle{ P=\frac{3}{7} \approx 43 \%}\)
ODPOWIEDZ