co jest bardziej prawdopodobne

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
robaczek111
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 18 lut 2009, o 14:28
Płeć: Mężczyzna

co jest bardziej prawdopodobne

Post autor: robaczek111 »

Czolem!
mam przyklad z zycia wziety lecz ciezki do opisania...
dlatego posluze sie moze prostrzym przykladem, w ktory dokladnie tak samo odzwierciedla moj przyklad.

zalozmy ze mam 20% na wygrana, moge jednak probowac wygrac kilka razy, zalozmy ze 10 w obliczeniach. Moge takze zmienic prawdopodobienstwo wygranej mniejsze np nie 20% lecz 10% (nie moge na wiecej niz 20%, zawsze tylko mniej), jednak kiedy zmienie prawdopodobienstwo wygranej na 10% - obnizylem 2 krotnie, to wtedy moge sprobowac wygrac 2krotnie wiecej razy czyli 10*2=20 razy. Gdybym obnizym prawdopodobienstwo z 20% na np 5% (4 krotnie), to moglbym sprobowac wygrac 4krotnie wiecej razy czyli 40 razy.

moje pytanie brzmi czy najlepiej miec prawdopodobienstwo na wygrana 20% przy mniejszej liczbie prob, czy moze mniejsze prawdopodobienstwo, ale wieksza ilosc prob?
ps. minimalnie mozemy ustalic ze prawdopodobienswo mozemy obizyc 10 krotnie tj. do 2%, czyli ilosc prob wzrosnie z 10 do 10*10=100 prob.

dziekuje bardzo za pomoc
pozdrawiam
Awatar użytkownika
kadiii
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 642
Rejestracja: 20 gru 2005, o 21:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 130 razy

co jest bardziej prawdopodobne

Post autor: kadiii »

Przeczytaj sobie co to jest schemat Bernoulliego . Rozwiazanie twojego zadania zostawię tobie jako proste ćwiczenie.
robaczek111
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 18 lut 2009, o 14:28
Płeć: Mężczyzna

co jest bardziej prawdopodobne

Post autor: robaczek111 »

dzieki.
wyszlo mi ze lepiej jest miec mniej prob ale na wiekszy procent, roznice przy dwoch po 10% w stosunku do jednego po 20% wyszly bardzo niewielkie, ale sa.
pzdr
ODPOWIEDZ