Rozkład prawdopodobienstwa - histogram

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Dragomg
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 14 lut 2009, o 22:34
Płeć: Mężczyzna

Rozkład prawdopodobienstwa - histogram

Post autor: Dragomg »

Witam
Mam takie zadanie. Rzucamy 5 kostkami K6 do gry. Naszym celem jest otrzymanie piątki takich samych wyników np 3 3 3 3 3. Po każdym rzucie możemy ustalić które kości zostają a którymi rzucamy jeszcze raz. Np jak dostajemy 55 1 2 3 to bierzemy 1 2 3 i rzucamy nimi, ale jak dostaniemy później 5 5 3 3 3 to bierzemy dwie piątki i nimi rzucamy. Możemy rzucać ile chcemy razy. Mam to zadanie rozwiązać metodą Monte Carlo i analitycznie. Monte Carlo jest zrobione - po prostu symuluję 1000 eksperymentów (eksperyment to rzucanie kośćmi aż dostanę piątkę np 4 4 4 4 4), każdy wynik eksperymentu zapisuję w tablicy x, x oznacza ilość potrzebnych rzutów w i-tym eksperymencie. I teraz buduję sobie z tego histogram, na osi x mam liczbę rzutów potrzebną do dostania "piątki" a na osi y mam ilość danych eksperymentów, np mam jeden słupek, gdzie na xach jest 5-10 co oznacza że do otrzymania "piątki" potrzeba było od 5 do 10 losowań, i jest on wysoki na ilość eksperymentów w których tak było. I ok. Teraz mam podaną funkcję p(k) (jest ona dokładnie podana, jakieś trzy macierze pomnożone) która oznacza prawdopodobieństwo otrzymania "piątki" w k-rzutach. I teraz tak. Muszę jakoś przeskalować tą funkcję aby wypełnić tablicę x_2[] żeby móc zrobić drugi histogram na tym samym rysunku. Myślałem, żeby zrobić w ten sposób, zliczyć w ilu eksperymentach piątka pojawiła się po 20 rzutach, i pomnożyć wtedy 20*p(20) = a i wstawić później do tablicy dwadzieścia "20" i tak z każdą wartością, czy to jest dobre?
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 14 lut 2009, o 23:22 przez Szemek, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Wykrzykniki w temacie możesz sobie darowć
ODPOWIEDZ