Rozkład warunkowy

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
zuzajanusz9
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 18 paź 2020, o 13:36
Płeć: Kobieta
wiek: 22
Podziękował: 1 raz

Rozkład warunkowy

Post autor: zuzajanusz9 »

Hejka,

Mam problem z poniższym zadaniem:

Zad 4 Niech \(\displaystyle{ (X,Y)}\) będzie wektorem losowym o rozkładzie zadanym przez gęstość \(\displaystyle{ f_{X,Y}(x,y)= \frac{x^2+y^2}{8}\cdot e^{-x}}\) dla \(\displaystyle{ 𝑦 > 0, |𝑥| < 𝑦}\). Znaleźć rozkłady warunkowe \(\displaystyle{ 𝑋| 𝑌}\) oraz \(\displaystyle{ 𝑌| 𝑋}\). Obliczyć \(\displaystyle{ 𝑃(𝑋 > 1|𝑌 = 𝑡) .
}\)

Wyznaczyłam gęstości brzegowe oraz skorzystałam ze wzory na \(\displaystyle{ f_{X|Y} = \frac{f _{X,Y} (t,y)}{f_{X}(t)}}\).
Ale nie wiem jak wyliczyć prawdopodobieństwo \(\displaystyle{ 𝑃(𝑋 > 1|𝑌 = 𝑡)}\).
Ostatnio zmieniony 18 paź 2020, o 14:05 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznać się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7917
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Re: Rozkład warunkowy

Post autor: janusz47 »

\(\displaystyle{ Pr(\{ X> 1|Y = t\}) = \frac{Pr(\{ X >1, Y = t\})}{Pr( \{Y= t\})}. }\)
zuzajanusz9
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 18 paź 2020, o 13:36
Płeć: Kobieta
wiek: 22
Podziękował: 1 raz

Re: Rozkład warunkowy

Post autor: zuzajanusz9 »

janusz47 pisze: 18 paź 2020, o 17:22 \(\displaystyle{ Pr(\{ X> 1|Y = t\}) = \frac{Pr(\{ X >1, Y = t\})}{Pr( \{Y= t\})}. }\)
Dzięki za wskazówkę!

Czyli to prawdopodonieństwo w mianowniku to będzie \(\displaystyle{ \int_{1}^{t} f_{X,Y} (x,y) dx? }\)
A jak policzyć prawdopodobieństwo w liczniku? czy to będzie 1?
Czy mogę to również zapisać jako \(\displaystyle{ \int_{1}^{t} f_{X|Y} (x,y) dx? }\) ?
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7917
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Re: Rozkład warunkowy

Post autor: janusz47 »

Tak w mianowniku rozkład brzegowy

\(\displaystyle{ \int_{1}^{t} f_{(X,Y)} (x,y) dx, }\)

w liczniku

\(\displaystyle{ \int_{1}^{t} f_{X|Y} (x,y) dx. }\)
ODPOWIEDZ