ze zbioru liczb {0,1...,9} ...

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
krzysiu15
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 13 paź 2007, o 20:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wolbrom
Podziękował: 1 raz

ze zbioru liczb {0,1...,9} ...

Post autor: krzysiu15 »

Ile mozna utworzyć liczb pięciocyfrowych o różnych cyfrach ze zbioru liczb {0,1,2,3,4,5,6,7,8,9}:

a) podzielnych przez 5
b) podzielnych przez 4
c) większych od 6000

*(a,b) wiem ze w przypadku a na pierwszym miejscu nie może być zera i na końcu nie musi być 0 lub 5, w przypadku b również na początku nie może być 0 a na końcu muszą być dwie ostatnie cyfry podzielne przez 4...

Nie wiem jak to obliczyć.. ciągle mi źle wychodzi ;/ pomóżcie proszę bo się już załamałem.... a jak nie zrobię tego zadania to nie wiem..

banalne zadanie i nie moge dać rady;/
Grzegorz t
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 813
Rejestracja: 6 cze 2007, o 12:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław/Kąty Wrocławskie
Pomógł: 206 razy

ze zbioru liczb {0,1...,9} ...

Post autor: Grzegorz t »

A)

Liczba podzielna jest przez 5, gdy ostatnią cyfrą jest 5 lub 0

- ostatnią cyfrą jest 0:

\(\displaystyle{ - - - - 0}\) sposobów mamy \(\displaystyle{ 9\cdot 8\cdot 7\cdot 6}\), bo na pierwszym miejscu może być każda z 9 cyfr (9sposobów), na drugim miejscu każda z 8 cyfr pozostałych, bo cyfry się nie mogą powtarzać, itd.

- ostatnią cyfrą jest 5:

\(\displaystyle{ - - - - 5}\), sposobów mamy \(\displaystyle{ 9\cdot 8\cdot 7\cdot 6 - 8\cdot 7\cdot 6}\), bo trzeba od wszystkich sposobów odjąć te, gdzie zero występuje na początku

Razem wszystkich sposobów mamy\(\displaystyle{ 9\cdot 8\cdot 7\cdot 6 + 9\cdot 8\cdot 7\cdot 6 - 8\cdot 7\cdot 6}\)
krzysiu15
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 13 paź 2007, o 20:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wolbrom
Podziękował: 1 raz

ze zbioru liczb {0,1...,9} ...

Post autor: krzysiu15 »

Dziękuję:) aaaa czy może ktoś zrobić przykład b?

[ Dodano: 13 Listopada 2008, 08:25 ]
Czy nikt nie jest w stanie zrobić tego podpunktu b?:( Próbowałem i nigdy nie wychodzi mi wynik z odpowiedzi.. Odpowiedz to 6720 możliwości.
ODPOWIEDZ