Informatyk, dziecko

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
alien
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 280
Rejestracja: 10 wrz 2007, o 15:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lubcza
Podziękował: 40 razy
Pomógł: 2 razy

Informatyk, dziecko

Post autor: alien »

Witam, mam takie dwa zadanka, których nie mam pojęcia jak rozwiąc:
1. Pewien informatyk przyjechał do hurtowni, gdzie dyskietki, które chciał kupić, znajdowały się na dwóch regałach: na jednym 10 paczek z etykietą zieloną, na drugim 10 paczek z etykietą żółtą. Informatyk wybrał losowo regał, a następnie wziął z niego pewną liczbę paczek, które zakupił. Szybko obliczył, że możliwości wyboru w ten sposób tylu paczek ile zakupił, było 504. Ile paczek zakupił?
2. Dziecko miało klocki w dwóch kolorach, w każdym tę samą liczbę klocków. Kładąc jeden klocek na drugim budowało wieże (zawsze wykorzystując wszystkie kolory) - za każdym razem inną niż każda z wież wybudowanych poprzednio. Mama policzyła, że w ten sposób powstało 70 różnych wież. Po ile klocków każdego koloru miało dziecko?

Co do pierwszego to myślałem nad:
\(\displaystyle{ \frac{10!}{n!(10-n)!}=504}\), ale jak to wyliczyc? ;>
pomoże mi ktoś?
Awatar użytkownika
Ateos
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1100
Rejestracja: 10 maja 2008, o 17:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Swarzędz
Podziękował: 27 razy
Pomógł: 214 razy

Informatyk, dziecko

Post autor: Ateos »

jeszcze 2 przed dwumianem newtona, bo losujesz najpierw ejdna z dwu paczek. Wychodzi n=5, trzeba (10-n)! rozlozyc, robilem to dosc dawno temu, jak sobie przypomne to napisze

a jesli nie przypomne sobie to zawsze mozesz podstawic 5 razy:P zaczynajac od n=10 lub od n=1
ODPOWIEDZ