ustawianie kul

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Awatar użytkownika
nina90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 226
Rejestracja: 4 paź 2007, o 14:39
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Opole
Podziękował: 93 razy
Pomógł: 3 razy

ustawianie kul

Post autor: nina90 »

na ile sposobów można ustawić w rzędzie \(\displaystyle{ a}\)białych i \(\displaystyle{ b}\)czarnych kul\(\displaystyle{ (a>b)}\), w taki sposób by żadna czarna kula nie sąsiadowała z czarną kulą
xiikzodz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1874
Rejestracja: 4 paź 2008, o 02:13
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Lost Hope
Podziękował: 28 razy
Pomógł: 502 razy

ustawianie kul

Post autor: xiikzodz »

Wystarczy ustawic biale kule, nastepnie wstawiac czarne pomiedzy biale. Miejsc pomiedzy, z uwzglednieniem miejsca przed pierwsza i za ostania biala kula jest: \(\displaystyle{ a+1}\) wybieramy \(\displaystyle{ b}\) sposrod nich, wiec odpowiedzia jest \(\displaystyle{ \binom{a+1}{b}}\).
Awatar użytkownika
Ateos
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1100
Rejestracja: 10 maja 2008, o 17:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Swarzędz
Podziękował: 27 razy
Pomógł: 214 razy

ustawianie kul

Post autor: Ateos »

a bialych kul mozemy ustawic na a! sposobow, a b czarnych na b! . To czy kule sa na prezmian czy najpierw biale pozniej czarne nie ma znaczenia. Wiec mamy a!b! sposobow. Niewiem czy odpowiedz mojego poprzednika jest dobra, bo nigdy nie uzywalem tego sposobu. Ten sposob jest napewno dobry
Awatar użytkownika
nina90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 226
Rejestracja: 4 paź 2007, o 14:39
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Opole
Podziękował: 93 razy
Pomógł: 3 razy

ustawianie kul

Post autor: nina90 »

ale tu trzeba uwzględnić że czarne kule nie mogą stać koło siebie, rozwiązań jest


nieskończenie wiele ale da się je zapisać za pomocą
a wzoru a twoj Ateos wydaje mi się błedny, ale bardzo dziekuje za zainteresowanie sie moim tematem, co do xiikzodz to jeszcze tego nie rozszyfrowałam .
xiikzodz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1874
Rejestracja: 4 paź 2008, o 02:13
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Lost Hope
Podziękował: 28 razy
Pomógł: 502 razy

ustawianie kul

Post autor: xiikzodz »

To (moje) jest standardowe rozwiazanie tego zadania - zadna filozofia. Oczywiscie naturalnie zaklada sie, ze kule sa nierozroznialne, chociaz czasami takie rzeczy sa (i powinny byc) zastrzezone w tresci zadania. Gdyby byly rozroznialne, to trzeba jeszcze pomnozyc przez czynnik, ktory uczynny, choc niedouczony Ateos podal jako wynik. Przynajmniej taki z tego jego postu pozytek.
Awatar użytkownika
Ateos
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1100
Rejestracja: 10 maja 2008, o 17:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Swarzędz
Podziękował: 27 razy
Pomógł: 214 razy

ustawianie kul

Post autor: Ateos »

przepraszam was, a najbardziej xiikzodz'a. Nie przeczytalem uzwaznie polecenia :((
ODPOWIEDZ