Porządkowanie zbioru liczb

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Ciri123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 29
Rejestracja: 6 kwie 2008, o 00:43
Płeć: Kobieta
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 1 raz

Porządkowanie zbioru liczb

Post autor: Ciri123 »

Na ile sposobów można uporządkować zbiór liczb {1,2,3,...,12} tak, aby iloczyn każdych dwóch kolejnych liczb był liczbą parzystą?

Pomyślałam sobie więc, że musimy uporządkowac zbiór tak, aby naprzemienie lezały liczby parzyste i nieparzyste. Ponieważ mamy ich w tym zbiorze po tyle samo to dodamy do siebie dwa przypadki: pierwszy, gdy zacynamy od liczby nieparzystej, drugi - gdy zaczynamy od liczby parzystej, otrzymamy w ten sposób 6!*6! + 6!*6!

niestety odpowiedź w moim zbiorku jest inna, mam pytanie jak to poprawnie zrobić (czy może zrobiłam dobrze, a odpowiedź jest zła?)
Awatar użytkownika
Lider_M
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 867
Rejestracja: 6 maja 2005, o 12:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: MiNI PW
Pomógł: 258 razy

Porządkowanie zbioru liczb

Post autor: Lider_M »

Ale przecież nie uwzględniłaś np.przypadku NPPNPNPNPNPN (N nieparzysta, P - parzysta).

Jeżeli P oznacza parzystą, to musi być:

_P_P_P_P_P_P_

I teraz na siedmiu miejscach _ rozmieszczamy sześć liczb nieparzystych - możemy to zrobić na \(\displaystyle{ {7\choose 6}}\). Ale jeszcze permutujemy i liczby parzyste i nieparzyste, więc mozliwości będzie:
\(\displaystyle{ {7\choose 6}6!6!}\)
ODPOWIEDZ