III et. I OMG - kolorowanie odcinków

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
patry93
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1251
Rejestracja: 30 sty 2007, o 20:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koziegłówki/Wrocław
Podziękował: 352 razy
Pomógł: 33 razy

III et. I OMG - kolorowanie odcinków

Post autor: patry93 »

Witam

W przestrzeni danych jest takich \(\displaystyle{ n}\) punktów (\(\displaystyle{ n qslant 4}\)), że żadne cztery nie leżą na jednej płaszczyźnie. Każde dwa z tych punktów połączono odcinkiem niebieskim lub czerwonym. Udowodnij, że można tak wybrać jeden z tych kolorów, aby każde dwa punkty były połączone odcinkiem lub łamaną wybranego koloru.

Nie bardzo wiem jak to zadanie ruszyć :/
Czy to może trzeba zrobić z Dirichleta?

Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
Sylwek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2716
Rejestracja: 21 maja 2007, o 14:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 160 razy
Pomógł: 657 razy

III et. I OMG - kolorowanie odcinków

Post autor: Sylwek »

Dla n=4 teza jest prawdziwa (proste przypadki). Następnie indukcja: załóżmy. że teza jest prawdziwa dla naboru k punktów (dla ustalenia uwagi są one połączone kolorem niebieskim). Krok indukcyjny: gdyby k+1-szy punkt był połączony z dowolnym innym punktem odcinkiem koloru niebieskiego, to teza jest prawdziwa, w przeciwnym przypadku jest połączony z każdym innym punktem odcinkiem koloru czerwonego, zatem każde dwa punkty są połączone odcinkiem/łamaną koloru czerwonego, co kończy krok indukcyjny.
patry93
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1251
Rejestracja: 30 sty 2007, o 20:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koziegłówki/Wrocław
Podziękował: 352 razy
Pomógł: 33 razy

III et. I OMG - kolorowanie odcinków

Post autor: patry93 »

Sylwek - dziękuję za pomoc, ale ja oczywiście tępy być i nie do końca rozumieć :/
Nie wiem czy do końca rozumiem samą treść zadania i czy chodzi tutaj tak naprawdę o to, że "musi istnieć droga jednego koloru przechodząca przez wszystkie punkty"?
Sylwek pisze:Dla n=4 teza jest prawdziwa (proste przypadki)
Tzn. mam rozważyć przypadki graficznie czy słownie, oraz czy trzeba wszystkie możliwe sposoby rozmieszczenia kolorów na odcinkach rozpatrzyć?
Wtedy będzie chyba "aż" 6 przypadków?
Sylwek pisze:Następnie indukcja
Czy indukcja to "uniwersalny i dobry" sposób na tego typu zadania?
Sylwek pisze:załóżmy. że teza jest prawdziwa dla naboru k punktów
Czyli tylko dla k punktów, ale bez tych "pierwszych" czterech?
Sylwek pisze:gdyby k+1-szy punkt był połączony z dowolnym innym punktem odcinkiem koloru niebieskiego, to teza jest prawdziwa, w przeciwnym przypadku jest połączony z każdym innym punktem odcinkiem koloru czerwonego, zatem każde dwa punkty są połączone odcinkiem/łamaną koloru czerwonego
Hm.... ale dlaczego nie rozważasz w ogóle przypadków gdy np. odcinki są pokolorowane "chaotycznie" tzn. nie tak jak u Ciebie - "wszystkie niebieskie, albo wszystkie czerwone"? Wtedy przecież upraszczasz sobie zadanie nie pisząc dlaczego tak można, a zadanie ma być udowodnione dla dowolnych (nieregularnych) pokolorowań....
Awatar użytkownika
Sylwek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2716
Rejestracja: 21 maja 2007, o 14:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 160 razy
Pomógł: 657 razy

III et. I OMG - kolorowanie odcinków

Post autor: Sylwek »

qwertyuiopp pisze:Tzn. mam rozważyć przypadki graficznie czy słownie, oraz czy trzeba wszystkie możliwe sposoby rozmieszczenia kolorów na odcinkach rozpatrzyć?
Wtedy będzie chyba "aż" 6 przypadków?
Można na różne sposoby, chyba choć jeden powinieneś znaleźć - np. z punktu A wychodzą dwa odcinki jednego koloru, ustalmy: AB, AC, które są niebieskie, jak AD lub BD lub CD jest niebieski, to koniec, jak nie, AD, BD i CD są czerwone, zatem tworzą one poszukiwaną sieć.
qwertyuiopp pisze:Czy indukcja to "uniwersalny i dobry" sposób na tego typu zadania?
Często tak
qwertyuiopp pisze:Czyli tylko dla k punktów, ale bez tych "pierwszych" czterech?
Nie, poczytaj o indukcji matematycznej
qwertyuiopp pisze:Hm.... ale dlaczego nie rozważasz w ogóle przypadków gdy np. odcinki są pokolorowane "chaotycznie" tzn. nie tak jak u Ciebie - "wszystkie niebieskie, albo wszystkie czerwone"? Wtedy przecież upraszczasz sobie zadanie nie pisząc dlaczego tak można, a zadanie ma być udowodnione dla dowolnych (nieregularnych) pokolorowań....
Z założenia k punktów tworzy sieć jednego koloru (niebieskiego). Zatem z każdego z tych k punktów wychodzi co najmniej jeden odcinek niebieski. Zatem gdyby ten k+1-szy punkt był połączony z dowolnym innym odcinkiem koloru niebieskiego, zatem "dołączyłby się" do sieci niebieskiej, w przeciwnym wypadku każdy inny punkt byłby połączony z tym k+1-szym punktem odcinkiem koloru czerwonego, zatem wszystkie punkty tworzyłyby sieć czerwoną.


Najpierw 10x przeczytaj mój dowód i spróbuj sam dociec, dlaczego akurat tak, dopiero pytaj, użyłem kilku mało znaczących skrótów myślowych, ale nie powinno być problemu ze zrozumieniem.
ODPOWIEDZ