losowanie bez zwracania i okrągły stół ...

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Nipojętny:(

losowanie bez zwracania i okrągły stół ...

Post autor: Nipojętny:( »

Cześć
Jestem po raz bodajze drugi raz na forum i przyszedłem tu ponownie bo ostatnio mile mnie te forum rozczarowało (czyli mi pomogło) .

Mam problem z dwoma a właściwie z jednym zadaniem.
Zad. 1
Spośród cyfr 1,2, ..., 9 losujemy bez zwracania dwie i tworzymy z nich liczbę dwucyfrową (której cyfrą dziesiatek jest pierwsza wylosowana cyfra). Jakie jest prawdopodobieństwo, że otrzymana cyfra jest parzysta ???

Zad. 2
Przy okrągłym stole posadzono 10 osób, wśród których są osoby A i Z. Jakie jest prawdopodobieństwo, że osoby A i Z będą siedziały obok siebie ???


I tak jak wspomniałem wcześniej naprawde to potrzebuje rozwiazania jedynie zadania drugiego, natomiast zadanie pierwsze zrobiłem zaś nie wiem czy dobrze i prosił bym o sprawdzenie.

Zad. 1
1,2,3,4,5,6,7,8,9

\(\displaystyle{ \Omega}\) = { ( δ1, δ2) : δ1, δ2 \(\displaystyle{ \in}\) { 1,2,...,9 } }

Moc \(\displaystyle{ \Omega}\) =V 2 nad 9 = 72

4 parzyste
5 nieparzystych

Moc A = V 2 nad 4 * V 2 nad 9= 864

P(A) = Moc A / Moc \(\displaystyle{ \Omega}\) = 12

Ja tak to rozwiązałem zaś nie wiem czy dobrze wiec prosił bym o korekte
Pozdrawiam
tarnoś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 341
Rejestracja: 31 gru 2004, o 15:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 29 razy

losowanie bez zwracania i okrągły stół ...

Post autor: tarnoś »

Absolutnie źle skad to"oburzenie" - pierwsza rzecz za która mój były mamtematyk by ci kose postawił bez wzgledu na reszte zadan to to ze PRAWDOPODOBIEŃSTWO MASZ WIEKSZE OD 1 prawdop. musi być zawsze od zera do 1 jeśli masz inaczej tzn. ze gdzies masz bład - to uwaga na przyszlosc

Co do zadania... Moc Ω jest policzona OK, natomiast źle policzyleś moc A.

Nasze zdarzenie zachodzi gdy na miejscu cyfr jedności jest cyfra parzysta, a na miejscu dziesiatek parzysta lub nieparzysta. To rozbijmy na dwa przypadki:
a) cyfra dziesiatek nieparzysta: Pierwsza cyfra moze byc 1 z 5 (nieparzyste) a druga 1 z 4 (parzyste). Czyli mozliwosci jest 5*4
b) cyfra dziesiatek parzysta: Pierwsza cyfra moze byc 1 z 4 (parzyste) a druga 1 z 3 (parzyste oprocz juz wylosowanej). Czyli mozliwosci jest 4*3

Moc A to suma mozliwosc z obu przypadkow czyli 5*4 + 3*4 = 32

Wiec P(A) = 0.(4)

Ad. 2

Moc Omega to ilość możliwości posadzenia A i Z. A mozemy posadzić na kazdym z 10 miejsc a Z na pozostalych 9. Czyli moc Ω =10*9
Moc B (zeby sie z gosciem nie myliło) to bedzie ilość możliwosci posadzenia A (nadal ma do wyboru 10 miejsc) i możliwości posadzenia Z, który może zająć miejsce tylko obok A (czyli ma dwie możliwości po prawej stronie A lub po jego lewej). Czyli moc B = 10*2

P(B) = (10*2)/(10*9) = 2/9= 0. (2)
ODPOWIEDZ