Wzajemnie jednoznaczna odpowiedniość

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
klaudiak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 200
Rejestracja: 4 wrz 2008, o 20:08
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Dębica
Podziękował: 82 razy
Pomógł: 2 razy

Wzajemnie jednoznaczna odpowiedniość

Post autor: klaudiak »

Mógłby mi ktoś wyjaśnić pojęcie "wzajemnej jednoznacznej odpowiedniości"?

Z góry dziękuje za pomoc:)
Epicykloida 51
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 11 wrz 2022, o 15:45
Płeć: Kobieta
wiek: 19
Podziękował: 5 razy

Re: Wzajemnie jednoznaczna odpowiedniość

Post autor: Epicykloida 51 »

Cóż, nie znalazłam definicji tego terminu, ale spróbuję na nie spojrzeć bardziej "intuicyjnie". Mówmy ogólnie:
Mamy dwie rzeczy, A i B, które są w pewnym sensie do siebie podobne, mają jakieś podobne cechy, stąd mówimy, że są w odpowiedniości. Jednak to jeszcze nie oznacza, że odpowiedniość jest jednoznaczna. Jeżeli spojrzymy z perspektywy rzeczy A to jej struktura może wskazywać na pewne podobieństwo z rzeczą B, względem jakiejś cechy rzeczy A. Natiomiast patrząc z perpektywy rzeczy B możemy wyodrębnić inne cechy, które wskazują na podobieństwo tych rzeczy A i B. Oczywiście wcale, a wcale nie jestem pewna tego, że dobrze to rozumiem, gdyż próbowałam zrozumieć pojęcie intuicyjnie. Ale jeszcze przykład: Załóżmy, że mamy 2 trójkąty i takich samych kątach i bokach- trójkąt A i B. Możemy powiedzieć (patrząc z perspektywy trójkąta A), że trójkąt B jest podobny do A, bo ma takie same boki, natiomiast patrząc odwrotnie, można powiedzieć, że ma takie same kąty (choć kończąc to pisać, zauważam, że przykład nie do końca oddaje to co chciałam powiedzieć).
Jeżeli jednak jest ktoś, kto zna definicję tego sformułowania, proszę o weryfikację i poprawienie ewentualnych błędów.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34240
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Wzajemnie jednoznaczna odpowiedniość

Post autor: Jan Kraszewski »

Szczerze mówiąc, to odpadłem przy czwartej linijce.
klaudiak pisze: 11 wrz 2008, o 16:41 Mógłby mi ktoś wyjaśnić pojęcie "wzajemnej jednoznacznej odpowiedniości"?
Chodzi o "wzajemnie jednoznaczną odpowiedniość" (a nie "wzajemną jednoznaczną odpowiedniość"). Zasadniczo istnienie wzajemnie jednoznacznej odpowiedniości pomiędzy zbiorami oznacza istnienie bijekcji pomiędzy nimi, choć lepiej byłoby, gdybyś podała kontekst (bo może chodzić jeszcze o zachowywanie jakiejś struktury).

JK
Epicykloida 51
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 11 wrz 2022, o 15:45
Płeć: Kobieta
wiek: 19
Podziękował: 5 razy

Re: Wzajemnie jednoznaczna odpowiedniość

Post autor: Epicykloida 51 »

Chodzi o "wzajemnie jednoznaczną odpowiedniość" (a nie "wzajemną jednoznaczną odpowiedniość"). Zasadniczo istnienie wzajemnie jednoznacznej odpowiedniości pomiędzy zbiorami oznacza istnienie bijekcji pomiędzy nimi, choć lepiej byłoby, gdybyś podała kontekst (bo może chodzić jeszcze o zachowywanie jakiejś struktury).
Jeżeli mówimy, że wielomian pozostaje we wzajemnie jednoznacznej odpowiedniości z ciągiem, którego wyrazami są współczynniki wielomianów, to oznacza to bijekcję międy wyrazami ciągu i współczynnikami wielomainu?
I jeszcze zastanawiam się, czy istnieje wzajemnie NIEjednoznaczna odpowiedniość?
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22207
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3754 razy

Re: Wzajemnie jednoznaczna odpowiedniość

Post autor: a4karo »

:)
Inne opcje to:
NIEwajemnie jednoznaczna odpowiedniość
wzajemnie jednoznaczna NIEodpowiedniość
NIEwzajemnie NIEjednoznaczna odpowiedniość
NIEwzajemnie jednpoznaczna NIEodpowiedniość
wzajemnie NIEjednoznaczna NIEodpowedniość
NIEwzajemnie NIEjednoznaczna NIEodpowiedniość

Nie istnieją, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś je zdefiniował i używał
ODPOWIEDZ