Teoria grafów

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Trojan90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 23 lip 2008, o 15:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz

Teoria grafów

Post autor: Trojan90 »

Witam!
Jestem w klasie licealnej z matura międzynarodową i jednym z elementów programu matury międzynarodowej jest napisanie pracy z wybranego przedmiotu na max 4000 słów. Zdecydowałem się na matematykę i dział teorii grafów. Na razie wstępnie zorientowałem się w tym dziale, lecz muszę wybrać konkretne zagadnienie. Myślałem o kolorowaniu mapy (4 kolory i te sprawy) lub o algorytmach (na razie znam Kruskala, Prima oraz Dijkstry). Moja prośba brzmi następująco: chciałbym, żeby ktoś, kto jest zorientowany w teorii grafów, polecił mi jakieś CIEKAWE, INTERESUJĄCE (ważne!) zagadnienie z tego działu matematyki, które nadawałoby się do opisania. Część pracy poświęcę na odpowiedni wstęp do teorii grafów, a część na to zagadnienie, więc nie może być to małe zagadnienie, bo praca musi mieć prawie 4000 słów. Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
Awatar użytkownika
dabros
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1121
Rejestracja: 2 cze 2006, o 21:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 4 razy

Teoria grafów

Post autor: dabros »

polecam problem znajdowania cyklu (tudzież drogi, bo jest różnica) Eulera lub Hamiltona w grafach;
o ile problem Eulera posiada rozwiązanie, o tyle Hamiltona jest rozwiązany dla niektórych tylko grafów - tak więc problem warty rozważenia
Trojan90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 23 lip 2008, o 15:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz

Teoria grafów

Post autor: Trojan90 »

Może być ciekawe. Ma ktoś jeszcze jakieś propozycje?
Awatar użytkownika
mol_ksiazkowy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11375
Rejestracja: 9 maja 2006, o 12:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3153 razy
Pomógł: 747 razy

Teoria grafów

Post autor: mol_ksiazkowy »

Trojan90 napisal:
Może być ciekawe. Ma ktoś jeszcze jakieś propozycje?
Mozna tez-pomysł ciekawy-zajac sie ogolnym przedstawieniem grafu (macierz sasiedztwa, incydencji, etc), rysunkowa i inna. jak tez samym pojeciem grafu i jego "uogolnien" (tj np miltigraf, pseudograf , pseudograf mieszany, graf-faktor ) i pojeciami liczbowym zwiazanymi z grafem np (grubosc grafu. liczba chromatyczna, etc) Na koniec mozna dac kilka przykladow najczesciej spotykanych grafów, np graf Petersena, Herschela, K3,3 etc, Mozliwosci jest w zasadzie ogrom
zobacz tez link
ODPOWIEDZ