wprost i odwrotnie proporcjonalnie co to znaczy

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
sally100
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 8 maja 2008, o 18:00
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: poznań

wprost i odwrotnie proporcjonalnie co to znaczy

Post autor: sally100 »

wprost i odwrotnie proporcjonalnie co to znaczy? Prosze o wyjasnienie najlepiej na przykładzie wzoru.Mamy stała, licznik i mianownik, jesli licznik rosnie to stała tez rośnie i wtedy mówimy, że wartość mianownika jest wprost proporcjonalana do stałej.A jesli:
a) wartość mianownik rośnie to stała maleje, wówczas mówimy,że wartość licznika jest...........
b) wartośc mainownika maleje to stała rośnie, wówczas mówimy,że..............
Prosze o pomoc , bo nie bardzo rozrózniam co znaczą pojęcie odwrotnie proporcjoalny i wprost proporcjonalny.Mam nadzieje,że wiecie o co mi chodzi
Awatar użytkownika
meninio
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1876
Rejestracja: 3 maja 2008, o 11:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 467 razy

wprost i odwrotnie proporcjonalnie co to znaczy

Post autor: meninio »

Jeśli \(\displaystyle{ x}\) jest wprost proporcjonalne do \(\displaystyle{ y}\) to oznacza:\(\displaystyle{ y=ax}\), gdzie \(\displaystyle{ a}\) to współczynnik proporcjonalności. To oznacza, że jeśli \(\displaystyle{ x}\) wzrośnie np. 5 razy to \(\displaystyle{ y}\) też wzrośnie 5 razy.
Natomiast jeśli \(\displaystyle{ x}\) jest odwrotnie proporcjonalne do \(\displaystyle{ y}\) to oznacza: \(\displaystyle{ y=b \frac{1}{x}}\), gdzie \(\displaystyle{ b}\) to współczynnik proporcjonalności.To oznacza, że jeśli \(\displaystyle{ x}\) wzrośnie np. 5 razy to \(\displaystyle{ y}\) zmaleje 5 razy.
sally100
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 8 maja 2008, o 18:00
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: poznań

wprost i odwrotnie proporcjonalnie co to znaczy

Post autor: sally100 »

Własnie o to mi chodziło.Pozdrawiam serdecznie
ODPOWIEDZ