Wariacje bez powtórzeń i problem zera

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Awatar użytkownika
Tristan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2353
Rejestracja: 24 kwie 2005, o 14:28
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 27 razy
Pomógł: 557 razy

Wariacje bez powtórzeń i problem zera

Post autor: Tristan »

Zadanie jest następujące: Ile różnych numerów identyfikacyjnych może być, jeśli każdy z nich składa się z siedmiu różnych cyfr i ich kolejność jest ważna?

Ja myślę następująco: pierwsza liczba k jest ze zbioru {1,2,3,4,5,6,7,8,9} i dla jedynki np. kolejnych sześć liczb 6-wyrazowe wariacje bez powtórzeń ze zbioru 9-elementowego. Czyli ogólny wynik to \(\displaystyle{ 9V_{9}^{6}}\) , a w odpowiedziach wynik to \(\displaystyle{ V_{10}^{7}}\) a to oznacza, że wybieramy dowolne cyfry ze zbioru od 0 do 9, czyli pierwszą cyfrą może być również 0, a przecież wtedy byłaby to liczba 6-cyfrowa. Czy w moim rozumowaniu jest błąd, czy w odpowiedziach?
Awatar użytkownika
Comma
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 647
Rejestracja: 22 lis 2004, o 19:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: B-j
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 77 razy

Wariacje bez powtórzeń i problem zera

Post autor: Comma »

W twoim rozumowaniu, ponieważ 0 może być pierwszą cyfrą numeru identyfikacji, chyba, że w treści zadania jest powiedziane inaczej. (Nie tworzysz tutaj liczb siedmiocyfrowych tylko siedmioelementowe ciągi cyfrowe.)
Awatar użytkownika
Tristan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2353
Rejestracja: 24 kwie 2005, o 14:28
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 27 razy
Pomógł: 557 razy

Wariacje bez powtórzeń i problem zera

Post autor: Tristan »

A no fakt. Uparłem się już przy czytaniu i od razu miałem w głowie liczby i stąd moje myślenie:) Dzięki!
ODPOWIEDZ