Wyznaczanie progu opłacalności

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Ladon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 16 kwie 2008, o 20:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: WLKP.

Wyznaczanie progu opłacalności

Post autor: Ladon »

Witam
Nie wiem czy właściwym dziale zadaję pytanie ale trudno najwyżej wyląduje w koszu.

Chciałbym ułożyć w excelu arkusz wyliczający granicę opłacalności zakupu danego komponentu.
Ale nie mogę rozwikłać problemu od strony matematycznej. Dla prezentacji problemu posłużę się przykładem. Mam do dyspozycji dwa komponenty A-kukurydza B-pszenica. Komponent A zawiera 80g białka / 1kg i kosztuje 1000 zł . Komponent B zawiera 120 g białka / 1kg . Łatwo jest wyliczyć że 1 g białka w A kosztuje 12,5 zł więc granica ceny przy której staje sie opłacalne zastosowanie komponentu B wynosi < 666,6 zł . Ale do wyznaczenie w/w ceny muszę wziąć pozostałe parametry komponentów tj. energię, metioninę i lizynę. Czy ktoś na przykładzie dowolnych wartości dla pozostałych parametrów może mi napisać jaką funkcję czy też równania mam zastosować ????
UNIX_admin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 185
Rejestracja: 6 maja 2006, o 14:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 32 razy

Wyznaczanie progu opłacalności

Post autor: UNIX_admin »

faktycznie nie tez dzial.

rozumiem, ze kazdy z parametrow komtonentu ma inna wage, np lepiej jesli mamy 2 razy wiecej parametru X niz 3 razy wiecej parametru Y. jesli tak, to proponuje znormalizowac wagi, czyli np:
1 jednostka parametru X to 3 jednostki wagi
1 jednostka parametru X to 5 jednostek wagi
1 jednostka parametru X to 7 jednostek wagi

nastepnie wyznaczyc cene jednej jednostki wagi i sprawa zalatwiona
Ladon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 16 kwie 2008, o 20:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: WLKP.

Wyznaczanie progu opłacalności

Post autor: Ladon »

UNIX_admin pisze:faktycznie nie tez dzial.

rozumiem, ze kazdy z parametrow komtonentu ma inna wage, np lepiej jesli mamy 2 razy wiecej parametru X niz 3 razy wiecej parametru Y. jesli tak, to proponuje znormalizowac wagi, czyli np:
1 jednostka parametru X to 3 jednostki wagi
1 jednostka parametru X to 5 jednostek wagi
1 jednostka parametru X to 7 jednostek wagi

nastepnie wyznaczyc cene jednej jednostki wagi i sprawa zalatwiona
Dzięki! Jednakże uświadomiło mi to, że w nie rozwiąże tego jednym równaniem, ponieważ parametrów jet dużo więcej a ich waga jest zależna od rodzaju uzyskiwanego produktu. Już nie wspomnę że o większej ilości surowców.
ODPOWIEDZ