Rozmieszczenia z warunkiem r1+...+rk=n

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
author
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 84
Rejestracja: 10 paź 2004, o 12:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kołobrzeg
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 1 raz

Rozmieszczenia z warunkiem r1+...+rk=n

Post autor: author »

Jaka jest liczba uporzadkowanych rozmieszczen elementow zbioru A w k pudelkach jezeli dodatkowo bedziemy wymagac, aby dla kazdego \(\displaystyle{ i}\), w \(\displaystyle{ i-tym}\) pudelku bylo dokladnie \(\displaystyle{ r_i}\) elementow ( \(\displaystyle{ r_{1}+...+r_{k}=n}\) )?

\(\displaystyle{ *}\)
Ostatnio zmieniony 23 sie 2005, o 13:34 przez author, łącznie zmieniany 1 raz.
_el_doopa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 453
Rejestracja: 22 sie 2004, o 23:09
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 16 razy

Rozmieszczenia z warunkiem r1+...+rk=n

Post autor: _el_doopa »

\(\displaystyle{ C^{r_1}_{n}*C^{r_2}_{(n-r_1)}*....*C^{r_{k-1}}_{(r_{k-1}+r_k)}*C^{r_k}_{r_k}}\)
to sie pooskraca
author
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 84
Rejestracja: 10 paź 2004, o 12:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kołobrzeg
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 1 raz

Rozmieszczenia z warunkiem r1+...+rk=n

Post autor: author »

dziekuje, ale hmm... czy to nie jest sytuacja dla rozmieszczen nieuporzadkowanych?
_el_doopa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 453
Rejestracja: 22 sie 2004, o 23:09
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 16 razy

Rozmieszczenia z warunkiem r1+...+rk=n

Post autor: _el_doopa »

a mozesz zdefiniowac co to znaczy ze jst uporzadkowane, bo ja jestem taki glupi ze nie wiem
author
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 84
Rejestracja: 10 paź 2004, o 12:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kołobrzeg
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 1 raz

Rozmieszczenia z warunkiem r1+...+rk=n

Post autor: author »

głupi to na pewno nie jestes... to od razu po poprzednich postach mozna zauwazyc

Uporzadkowane to znaczy ze jak masz np. pudelko to pozycja ksiazki w pudelku jest rozroznialna w ten sposob ze np. majac 3 ksiazki, to piersza ksiazke mozesz polozyc na 1 sposob do pudelka, 2 ksiazke juz na 2 sposoby(albo pod albo nad pierwsza), a 3 na 3 sposoby (albo pod pierwsza, albo miedzy pierwsza i druga, albo nad druga ksiazka). To tak obrazowo... mysle ze udalo mi sie jakos to dobrze pokazac
Awatar użytkownika
juzef
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 890
Rejestracja: 29 cze 2005, o 22:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koszalin
Pomógł: 66 razy

Rozmieszczenia z warunkiem r1+...+rk=n

Post autor: juzef »

Jeśli kolejność elementów w pudełku ma znaczenie, to będzie podobnie jak u _el_doopy, tylko zamiast kombinacji wystąpią wariacje bez powtórzeń.

\(\displaystyle{ V^{r_1}_{n}*V^{r_2}_{(n-r_1)}*....*V^{r_{k-1}}_{(r_{k-1}+r_k)}*V^{r_k}_{r_k}=n!}\)

Chyba
Awatar użytkownika
abrasax
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 844
Rejestracja: 20 maja 2005, o 13:19
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Zabrze
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 161 razy

Rozmieszczenia z warunkiem r1+...+rk=n

Post autor: abrasax »

A nie chodzi tu przypadkiem o uporządkowanie pudełek, tzn. pudełka są ponumerowane a sposób ułożenia książki w pudełku nie jest ważny?
author
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 84
Rejestracja: 10 paź 2004, o 12:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kołobrzeg
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 1 raz

Rozmieszczenia z warunkiem r1+...+rk=n

Post autor: author »

no tutaj jest wlasnie ten motyw, ze porzadek dotyczy ksiazek w pudelkach... tak myslalem nad tym troche czasu, ale jakiegos a'la wzoru nie udalo mi sie znalezc... ciezko mi sobie wyobrazic takie podejscie np. zeby wymyslic wzor albo technike zliczenia... wydaje sie, ze jaki wzor by nie byl to raczej na pewno powinien zalezec od \(\displaystyle{ r_{i}}\). Jesli w kazdym pudelku mogloby byc tyle samo ksiazek to liczba rozstawien:
k(k+1)(k+2)...(k+n-1)... natomiast narzucenie warunku z tymi r-ami to mnie przerasta.
Awatar użytkownika
abrasax
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 844
Rejestracja: 20 maja 2005, o 13:19
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Zabrze
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 161 razy

Rozmieszczenia z warunkiem r1+...+rk=n

Post autor: abrasax »

czyli kolejność samych pudełek nie jest ważna? W takim razie według mnie: odpowiedź Juzefa podzielona przez liczbę sposobów wyboru pudełek \(\displaystyle{ \frac{n!}{k!}}\)
author
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 84
Rejestracja: 10 paź 2004, o 12:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kołobrzeg
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 1 raz

Rozmieszczenia z warunkiem r1+...+rk=n

Post autor: author »

hmm
Nie ma tu nic o kolejnosci pudelek(przynajmniej tak mi sie wydaje ). Fakt, ze \(\displaystyle{ r_{i}}\) dotyczy i-tego pudelka chyba wymusza rozroznienie pudelek, ale tutaj to Ameryki nie okrywam w tym momencie
Zalozmy, ze kolejnosc jest nieistotna!

[ Dodano: Sro Sie 24, 2005 10:46 am ]
jaaaa... narysowalem sobie 3 pudelka i 5 kulek... wzialem umiescilem je byle jak i potem faktycznie wychodzi ze to jest tak naprawde \(\displaystyle{ n!}\) gdy rozrozniamy pudelka i \(\displaystyle{ \frac{n!}{k!}}\), gdy nie rozrozniamy. DZIEKI PANIE I PANOWIE... okazuje sie, ze nie taki diabel straszny jak go maluja!
ODPOWIEDZ