Liczby KN, ilosc liczb fibonacciego w danym przedziale ...

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
KHR
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 16 sie 2005, o 00:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Liczby KN, ilosc liczb fibonacciego w danym przedziale ...

Post autor: KHR »

Witam serdecznie,

Mimo usilnych prob nie potrafie sobie poradzic z dwoma zadaniami z kombinatoryki, byc moze dla niektorych wydadza sie smieszne jednak ja spedzilem duzo czasu i nie potrafilem wpasc na ten "genialny sposob" ich rozwiazania.

Zad. 1

Zadanie to pochodzi z serwisu mianowicie:

Rozważmy liczby zawierające dokładnie N cyfr, zapisane w systemie K.
Liczbę nazwiemy KN-poprawną, jeśli w jej zapisie w systemie K nie wystąpią dwa sąsiadujące ze soba zera.

Na przykład:
1010230 jest poprawną 7-cyfrowa liczbą KN (n=7, k=4)
1000198 nie jest poprawną liczbą KN (sąsiadujące zera)
0121235 nie jest 7-cyfrową, lecz 6-cyfrową liczbą KN (n=7, k=7).


Pytanie: Ile jest liczb KN poprawnych dla danego K i N.



O ile poprzednie zadanie potrafie zaczac (kombinowalem z wariacjami z powtorzeniami) o tyle zadanie drugie (pochodzace z ksiazki "Wyzwania programistyczne") nie potrafie nawet zaczac ...

Zad. 2

Ile jest liczb fibonacciego w danych przedziale .

PS: Moim celem nie jest nabicie sobie punktow na OPSS tylko nauczenie sie czegos wiec prosze mnie nie krytykowac ze wystawiam zadanie z konkursu.

PS2: Mile widziane bylo by napisanie jak doszliscie do tego rozwiazania a nie podanie gotowej odpowiedzi. (a jeszcze lepsze bylo by wytlumaczenie "tak na zdrowy rozsadek" bo w ten sposob cos mi zostanie w glowie i bede potrafil byc moze zrobic podobne zadania)

PS3: Kombinatoryki nie przerabialem jeszcze w szkole (ale rozumiem podstawowe pojecia zwiazane z tym dzialem matematyki :) wiec prosilbym o opis w miare zrozumialy dla laika.

pozdr.
Karol H.
Awatar użytkownika
g
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1552
Rejestracja: 21 sie 2004, o 16:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 59 razy

Liczby KN, ilosc liczb fibonacciego w danym przedziale ...

Post autor: g »

drugie jest banalne, jak sie zna wzor Bineta.
KHR
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 16 sie 2005, o 00:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Liczby KN, ilosc liczb fibonacciego w danym przedziale ...

Post autor: KHR »

g pisze:drugie jest banalne, jak sie zna wzor Bineta.
Ehh ... dzieki to wystarczylo, a moze masz tez jakas blyskotliwa podpowiedz do Zad 1 ?
półpasiec
Gość Specjalny
Gość Specjalny
Posty: 534
Rejestracja: 8 lip 2004, o 17:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 17 razy

Liczby KN, ilosc liczb fibonacciego w danym przedziale ...

Post autor: półpasiec »

w szkole raczej nie dowiesz sie niczego co pomoze ci w rozwiazaniu tego zadania, wez poszukaj czegos o rekurencji, to i tak jest juz bardzo duza podpowiedz
i nie mam pojecia na co zdrowy rozsadek do tego zadania
KHR
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 16 sie 2005, o 00:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Liczby KN, ilosc liczb fibonacciego w danym przedziale ...

Post autor: KHR »

Reksio pisze:w szkole raczej nie dowiesz sie niczego co pomoze ci w rozwiazaniu tego zadania, wez poszukaj czegos o rekurencji, to i tak jest juz bardzo duza podpowiedz
i nie mam pojecia na co zdrowy rozsadek do tego zadania
O ktorym zadaniu mowisz ? Jesli o pierwszym to nie wiem w czym by mi mogla pomoc rekurencja, a co do drugiego zastanawiam sie czy nie mozna zrobic tego bardziej elegancko.
_el_doopa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 453
Rejestracja: 22 sie 2004, o 23:09
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 16 razy

Liczby KN, ilosc liczb fibonacciego w danym przedziale ...

Post autor: _el_doopa »

ostatnio tez tam duzo wysylam ...
o tak wygladal moj program jak chcesz wiedziec w c++

Kod: Zaznacz cały

   1.
      #include<stdio.h>
   2.
       
   3.
      main()
   4.
      {
   5.
      int K,N;
   6.
      scanf("%d
%d",&N,&K);
   7.
      int tab[N+1];
   8.
      tab[0]=1;
   9.
      tab[1]=K-1;
  10.
      for(int i=2;i<N+1;i++)
  11.
      {
  12.
      tab[i]=(K-1)*(tab[i-1]+tab[i-2]);
  13.
      }
  14.
      printf("%d
",tab[N]);
  15.
      }
  16.
       
  17.
       
wiem z autopsji ze czytanie cudzych programow jest kosmicznie trudne i zazwyczaj nie da sie zrozumiec idei zwlaszca jak ktos nie robi wciec ani komentarzy
wiec przedstawiam jak do tego doszedlem
oznaczmy przez a_N ilosc KN poprawnych liczb
wiemy ze a_0=1 (zbior pusty)
a_1=K-1
i teraz patrzysz na koncowa cyfre poprawna liczba KN moze konczyc sie zerem albo nie
1)jesli nie konczy sie zerem to ostatnia cyfra moze byc jedna z K-1 a wczesniejsze musza tworzyc poprawna K(N-1) liczbe
2) jelsi konczy sie zerem to przedostatnia cyfra musi byc jedna z K-1 a wczesniejsze tworza poprawna liczbe K(N-2)
w takim razie a_N=(K-1)*a_(N-1)+(K-1)*a_(N-2)
znajac takie cos
a_0=1
a_1=K-1
a_N=(K-1)*a_(N-1)+(K-1)*a_(N-2)
oczywiscie moznaby wyprowadzic jakis wzor ogolny ale w informatyce zwykle bardziej oplacalny jest rekurencyjny czyli taki w ktorym nastepny zalezy od poprzedniego

napisalem ci kufa szmata cale rozwiazanie wiec jakbys mogl wcisnac pomogl taki przycisk na dole to bylbym wdzieczny

btw zajebiscie by bylo jakby mi ktos mowil jak robic zadania jakie struktury danych sa efektywne itp. niestety do wsyztskiego musze dochodzic sam a OI sie zacznie juz w pazdzierniku...
KHR
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 16 sie 2005, o 00:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Liczby KN, ilosc liczb fibonacciego w danym przedziale ...

Post autor: KHR »

_el_doopa pisze:ostatnio tez tam duzo wysylam ...
oczywiscie moznaby wyprowadzic jakis wzor ogolny ale w informatyce zwykle bardziej oplacalny jest rekurencyjny czyli taki w ktorym nastepny zalezy od poprzedniego
Zadanie jest stricto z kombinatoryki wiec liczylem na teki "genialny" pomysll z wzorem.
napisalem ci kufa szmata cale rozwiazanie wiec jakbys mogl wcisnac pomogl taki przycisk na dole to bylbym wdzieczny
bez komentarza
btw zajebiscie by bylo jakby mi ktos mowil jak robic zadania jakie struktury danych sa efektywne itp. niestety do wsyztskiego musze dochodzic sam a OI sie zacznie juz w pazdzierniku...
ja sie nie wybieram na zadne OI ...
półpasiec
Gość Specjalny
Gość Specjalny
Posty: 534
Rejestracja: 8 lip 2004, o 17:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 17 razy

Liczby KN, ilosc liczb fibonacciego w danym przedziale ...

Post autor: półpasiec »

ty pizdzielcu jebany nie dosc ze ci pomogl napisal ci wiadomosc chyba z 3 tys znakow to nawet nie chcesz zrobic o co cie poprosil, jak nie zrobisz tego to bana dostaniesz
i jesli ktos ci mowi ze to z czegos wyjdzie to nie wal glupich napisow 'nie wiem w czym to mialoby pomoc', tylko idz sie kurwa dowiedz lec na google albo do biblioteki co ty myslisz ze laske nam robisz ze ci pomagamy
Awatar użytkownika
g
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1552
Rejestracja: 21 sie 2004, o 16:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 59 razy

Liczby KN, ilosc liczb fibonacciego w danym przedziale ...

Post autor: g »

ahaha :DD dwa razy jeblem jak stalem :D
ed - co ci sie na mozg rzucilo ze ci na tych dunych punkcikach zalezy? :D no normalnie beton roku "dawaj punkta" buehehe :D
pizdzielec jebany - musze sobie zapamietac :D
temat roku jak dla mnie :D

chociaz swoja droga Reksio ma racje. nie wyjezdzalbys z taka maniera. nie prosil cie zebys mu possal tylko zebys kliknal w jedno miejsce (jakkolwiek durnowato by to nie brzmialo :D).
Awatar użytkownika
Arek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1729
Rejestracja: 9 sie 2004, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koszalin
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 12 razy

Liczby KN, ilosc liczb fibonacciego w danym przedziale ...

Post autor: Arek »

ahaha D dwa razy jeblem jak stalem
nie Ty jeden....
ed - co ci sie na mozg rzucilo ze ci na tych dunych punkcikach zalezy? no normalnie beton roku "dawaj punkta" buehehe
wlasnie... jak chcesz modem zostać, to powiedz... coś wykombinujemy
temat roku jak dla mnie
Ano własnie.. czytaliśmy tak sobie z liu ten temat i myślimy co tu robić, kogo karać itd, no ale w sumie wakacje są, temat zabawny, więc czemu nie
chociaz swoja droga Reksio ma racje. nie wyjezdzalbys z taka maniera. nie prosil cie zebys mu possal tylko zebys kliknal w jedno miejsce (jakkolwiek durnowato by to nie brzmialo ).
ano... w sumie


g - sorry, ze Cie tak cytuje...
liu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1330
Rejestracja: 10 paź 2004, o 13:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Suchedniów
Pomógł: 104 razy

Liczby KN, ilosc liczb fibonacciego w danym przedziale ...

Post autor: liu »

[...] nie prosil cie zebys mu possal [...]
[...] myslisz ze laske nam robisz [...]
Eh, chlopaki, to nie forum erotyczne:D
ODPOWIEDZ