2 zadania z kangura Junior 98

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Brzezin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 260
Rejestracja: 9 paź 2007, o 18:09
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 152 razy

2 zadania z kangura Junior 98

Post autor: Brzezin »

Oto one (są za nie po 4 punkty):

1. Ile słów "dziewięcioliterowych" można ułożyć ze słowa KANGOUROU (francuska nazwa kangura), jeżeli dopuszcza się tylko takie słowa, w których spółgłoski i samogłoski występują na przemian i w których użyta jest każda litera?

2. Z wierzchołka A do wierzchołka B porusza się punkt po odcinkach diagramu, kierując się bądź w prawo, bądź w dół. Jaki jest stosunek liczby dróg, które przechodzą przez punkt C, do liczby wszystkich takich dróg?

Rysunek - bo img nie wchodzi, wiem wiem, patologia (podobno nie mam 10-ciu postów i jestem spamerem - spoko xD, piszcie na PW to dam rysunek w formacie .jpg)

A-x-x-x-x
|o|o|o|o|
x-x-x-C-x
|o|o|o|o|
x-x-x-x-x
|o|o|o|o|
x-x-x-x-B

x - są to skrzyżowania dróg (tu gdzie można pójść do góry lub na dół),
o - puste pola.

Chciałbym dowiedzieć się jak rozwiązać dwa owe zadania.
Chodzi mi o szczegółowe wyjaśnienie rozwiązań zadań i nie mam na myśli tu ręcznego liczenia każdej możliwej drogi czy słowa. Rozważamy tylko rozwiązania "z automatu".

Pozdrawiam wszystkich i z góry dziękuję za pomoc
Awatar użytkownika
kinwotar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 91
Rejestracja: 30 sty 2007, o 21:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 21 razy

2 zadania z kangura Junior 98

Post autor: kinwotar »

z1
4 spółgłoski:K N G R
5 samogłosek: A OO UU
jak mają byc na przemian to pierwsza musi byc samogłoska. 5 samogłosek gdzie 2 są podwójne można ustawić na \(\displaystyle{ \frac{5!}{2!^2}}\) sposobów, natomiast 4 różne spółgłoski można w kazdym z tych sposobów ustawić w miejsca pomiędzy samogłoskami na \(\displaystyle{ 4!}\) sposobów. W sumie: \(\displaystyle{ \frac{5!}{2!^2} \cdot 4!=5!3!}\)

z2.
z tego rysunku wynika ze są 4 odcinki poziome i 3 pionowe ;> w takim wypadku wszystkich możliwości jest \(\displaystyle{ {7 \choose 3}}\). dróg AC jest \(\displaystyle{ {4 \choose 1}}\) bo są trzy odcinki poziome i jeden pionowy. a dróg CB jest \(\displaystyle{ {3 \choose 2}}\).
w sumie:
\(\displaystyle{ \frac{{4 \choose 1} {3 \choose 2}}{{7 \choose 3}}}\)
Brzezin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 260
Rejestracja: 9 paź 2007, o 18:09
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 152 razy

2 zadania z kangura Junior 98

Post autor: Brzezin »

Dobra, dobra. Może zacznijmy od tego że jestem w I LO no i na razie nie mamy kombinatoryki. Znam tylko wzory na kombinację (z powtórzeniami i bez) oraz wariację (z powtórzeniami i bez).

Czy mógłbym mi ktoś tak po ludzku wytłumaczyć te zadania. Nie chodzi mi o sam wynik. Tylko drogę do niego - czyli rozwiązanie.

Przerobiłem samodzielnie parę prostych zadań, ale jak widać za mało

Pozdrawiam Maks
ODPOWIEDZ