rozmieszczenie osób w pokojach GORACO POLECAM!!!

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
JANOSIK
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 17 maja 2005, o 01:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

rozmieszczenie osób w pokojach GORACO POLECAM!!!

Post autor: JANOSIK »

Co byście powiedzieli na takie zadanko?
Zad1.
Dana jest grupa 36 osobowa.
a)Ile jest możliwych sposobów podziału danej grupy na 9 , 4-osobowych zespołów?
b)Ile jest możliwych sposobów rozmieszczenia tej grupy w 9 (różnych) 4-osobowych pokojach?
c) Z grupy tej wybrano 4 konkretne osoby i umieszczono je w jednym pokoju, zaś pozostałe 32 rozmieszczono w 8 pokojach 4-osobowych. Ile jest możliwych wyników -tego typu - rozmieszczeń?

Wielkie dzięki za merytoryczny głos w dyskusji!!!
Awatar użytkownika
DEXiu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1174
Rejestracja: 17 lut 2005, o 17:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jaworzno
Pomógł: 69 razy

rozmieszczenie osób w pokojach GORACO POLECAM!!!

Post autor: DEXiu »

Nie wiem czy to dobrze odebrałem, ale podpunkty a) i b) to dla mnie ten sam problem No chyba że w b) chodzi o to że ważny jest też sposób rozmieszczenia (kto na jakim łózku ). Wtedy to by było chyba tak:

a) \(\displaystyle{ C_{36}^{4}}\)
b) \(\displaystyle{ V_{36}^{4}}\)
c) tu też miałem drobny problem z interpretacją: czy te 4 konkretne osoby to "dane 4 osoby" czy też "pewne 4 osoby". Jeśli druga opcja to mamy dokładnie to samo co w a) a jeśli pierwsza to to będzie \(\displaystyle{ C_{32}^{4}}\) Sorry za błąd jak coś.
Awatar użytkownika
Elvis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 765
Rejestracja: 17 paź 2004, o 18:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 89 razy

rozmieszczenie osób w pokojach GORACO POLECAM!!!

Post autor: Elvis »

Zauważ, że pokoje w b) sa różne. Mając z a) grupy A, B, C i D, można je rozmieścić na 4! sposobów.
Awatar użytkownika
Arbooz
Gość Specjalny
Gość Specjalny
Posty: 357
Rejestracja: 13 gru 2004, o 20:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Białogard/Warszawa
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 7 razy

rozmieszczenie osób w pokojach GORACO POLECAM!!!

Post autor: Arbooz »

a) \(\displaystyle{ [{36 \choose 4}*{32 \choose 4}*{28 \choose 4}*{24 \choose 4}*{20 \choose 4}*{16 \choose 4}*{12 \choose 4}*{8 \choose 4}] : 9!}\)

b) \(\displaystyle{ {36 \choose 4}*{32 \choose 4}*{28 \choose 4}*{24 \choose 4}*{20 \choose 4}*{16 \choose 4}*{12 \choose 4}*{8 \choose 4}}\)

c) Rozumiem, że chodzi tu o jeden szczególny pokój i 8 nierozróżnialnych pokoi.
\(\displaystyle{ {36 \choose 4}*[{32 \choose 4}*{28 \choose 4}*{24 \choose 4}*{20 \choose 4}*{16 \choose 4}*{12 \choose 4}*{8 \choose 4}]:8!}\)
ODPOWIEDZ