litery i cyfry i jeszcze raz litery i cyfry

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
BSD
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 26 kwie 2005, o 18:06
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa

litery i cyfry i jeszcze raz litery i cyfry

Post autor: BSD »

Mam cosik ale nie wiem jak do tego sie zabrac mimo ze jutro mam kolos:|.

Chce wiedziec w jaki sposob trzeba je rozwiazac:

Otoz zadania:

1/ Kod moze miec 5 znakow. Na kod sklada sie 10 cyfr i 24 liter. 1 i 2 znak skladaja sie z liter, ale nie tych samych, 3,4 z liter i cyfr, ale jezeli 3 jest litera, czworka nie moze byc identyczna, 5 znak dowolna litera.
Wlasnie cos nie rozumiem.


2/Ile roznych nazw skladajacych sie z 4 znakow mozna utworzyc z 10 cyfr arabskich i 26 liter alfabetu lacinskiego, jesli nazwa musi sie zaczynac sie cyfa nieparzysta i konczyc litera?


3/ Ile roznych kodow skladajacych sie z 5 znakow mozna utworzyc z 10 cyfr arabskich i 26 liter alfabetu lacinskiego, jesli kod musi zaczynac sie z trzeba roznymi literami, a na pozostalych dwoch pozycjach moze byc dowolny znak ?

4/Ile roznych nazw skladajacych sie z 3 znakow mozna utworzyc z 10 cyfr arabskich i 26 liter alfabetu lacinskiego, jesli nazwa musi zaczynac sie litera ??
tarnoś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 341
Rejestracja: 31 gru 2004, o 15:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 29 razy

litery i cyfry i jeszcze raz litery i cyfry

Post autor: tarnoś »

ad 1. O ile dobrze to rozumiem, to tak dwa przypadki:
a) I litera to moze byc jedna z 24, II jedna z 23 (odpada ta z I), III założmy ze jest litera wiec jedna z 24, IV moze byc badz litera (oprocz tej z IV) badz cyfra wiec jedna z 33, a V to jedna litera z 24. Otrzymujesz 24*23*24*33*24

b) Możliwości dla I, II i V się nie zmieniają, ale zakładamy ze III to cyfra wiec jedna z 10, więc IV moze byc kazdą literą lub cyfrą czyli 34. Otrzymujesz 24*23*10*34*24.

Obie liczby dodajesz.

ad 2. I znak to cyfra nieparzysta (mamy ich 5), II i III to dowolne czyli jeden znak z 36, a IV to litera wiec jeden znak z 26. Otrzymujesz 5*36*36*26

Zadania 3 i 4 są analogiczne.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ