Duża porcja zadań

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Madame
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 80
Rejestracja: 9 sty 2008, o 10:59
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 7 razy

Duża porcja zadań

Post autor: Madame »

Dyskusja jest merytoryczna, czemu więc uważasz ją za bezcelową? Może rzeczywiście nie mam racji, ale chyba nie o to chodzi, żeby odesłać mnie do kogoś/czegoś innego jeżeli o zadanie spieramy się my we dwoje i nie chodzi tu o teoretyczne zagadnienie tylko o konkretne zadanie?

zad.1


Wydaje mi się trochę udziwnione, ale tak logicznie rozumując to:
mamy liczby całkowite i jest ich n +1, czyli wcześniej mamy n, n-1, n-2, n-3, n-4....2,1,0...

I już widać, że mogę wybrać takie dwie, żeby ich różnica była podzielna przez n, czyli np. n+1 i 1:

(n+1) - 1= n
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9833
Rejestracja: 18 gru 2007, o 03:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 2632 razy

Duża porcja zadań

Post autor: »

Madame - przyjrzyj się problemowi: na ile sposobów można z grupy 3-osobowej wybrać trzy drużyny jednoosobowe? Jeśli kolejność nie gra roli, to oczywiście na 1 sposób, tymczasem z Twojego rozwiązania wynikałoby w tym wypadku, że na \(\displaystyle{ {3 \choose 1} {2 \choose 1} = 6}\) sposobów. Bierze się to stąd, że w Twoim rozwiązaniu uwzględniasz kolejność, bo najpierw wybierasz do pierwszej drużyny, potem do drugiej, a resztę zawodników przypisujesz trzeciej - a kolejność zapewne w zadaniu nie ma grać roli (choć nie jest to wprost powiedziane).

Pozdrawiam.
Qń.
Madame
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 80
Rejestracja: 9 sty 2008, o 10:59
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 7 razy

Duża porcja zadań

Post autor: Madame »

a to przepraszam, pomyliło mi się z zadaniem, które też kiedyś miałam, ale tam były trzy drużyny A,B i C.

>>peace
moose0
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 16 paź 2015, o 01:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

Duża porcja zadań

Post autor: moose0 »

Może komuś się jeszcze przyda.

Zad 1.
Jeśli dzielimy przez \(\displaystyle{ n}\) to mamy zbiór \(\displaystyle{ n}\) możliwych reszt z dzielenia: \(\displaystyle{ \left\{0,1,2,...,n-1\right\}}\)

Skoro mamy \(\displaystyle{ n + 1}\) liczb, to z ZSD wiemy, że co najmniej 2 muszą mieć tę samą resztę z dzielenia przez \(\displaystyle{ n}\) (reszty to szufladki, liczby obiekty, które w nich umieszczamy)

Jeśli dwie liczby mają tę samą resztę z dzielenia przez \(\displaystyle{ n}\) to znaczy, że przystają modulo \(\displaystyle{ n}\), więc ich różnica musi być podzielna przez \(\displaystyle{ n}\):

\(\displaystyle{ a\equiv b \pmod{n}}\) \(\displaystyle{ \Rightarrow a-b=kn, \ k \in Z}\)
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5748
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 131 razy
Pomógł: 526 razy

Duża porcja zadań

Post autor: arek1357 »

W zadaniu szóstym podziel kwadrat na cztery kwadraty o boku jeden takie okienko:
W jednym z tych kwadratów znajdzie się dwa punkty, ponieważ przekątna tego kwadratu ma:

\(\displaystyle{ \sqrt{2}}\) długości to odległość tych punktów jest mniejsza lub równa od tej liczby!

Do zadania drugiego wynajmijmy Salomona on podobno potrafi tylko nalać z pustego!
Ale na forum nie znam takowego.
Przepraszam znalazłem Salomona : profiles/75286.htm


W zadaniu siódmym wystarczy wyobrazić sobie 200 pudełeczek w rządku (pustych),
Do tych 200 pudełeczek wrzucamy 101 liczb (jedno pudełko jedna liczba).
Wiadomo, że muszą być zajęte jakieś dwa kolejne pudełka!

W piątym podziel odcinek na 8 części!
Ostatnio zmieniony 16 paź 2015, o 19:24 przez arek1357, łącznie zmieniany 1 raz.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Duża porcja zadań

Post autor: a4karo »

Najbardziej mi się podoba zadanie 2
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5748
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 131 razy
Pomógł: 526 razy

Duża porcja zadań

Post autor: arek1357 »

Dokładnie mi tak samo
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34283
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Duża porcja zadań

Post autor: Jan Kraszewski »

No proszę, trochę archeologii i ile radości.

JK
ODPOWIEDZ