"czytelnicze" zadanie z kombinatoryki

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
garet
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 18 kwie 2005, o 16:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław

"czytelnicze" zadanie z kombinatoryki

Post autor: garet »

mam wielki problem z rozwiazaniem takeigo oto zadania:

w przyszłym tygodniu planujesz lekturę 6 tomów "Trylogii" Sienkiewicza i 7 tomów "W poszukiwaniu straconego czasu" Prousta (ktoś tu ma wybitnie masochistyczne skłonności... ), po kazdym tomie mozesz kontynuowac lekturę, albo sięgnąc do kolejnego tomu drugiej z tych książek. Na ile sposobów mozesz ustawic kolejnosc lektur??

z gory wielkie dzieki za pomoc!

PS. zadania praktyczne sa po prostu piekne...
rudziaczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 19 kwie 2005, o 14:50
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gdynia

"czytelnicze" zadanie z kombinatoryki

Post autor: rudziaczek »

wiec tak
wydaje mi sie ze mozna zrobic to zadanie kozystajac z problemu najkrotszej drogi
wiec mamy siatke 6x7 przy czym 6 to jest liczba tomow prousta z 7 to trylogii. i zadanie polega na znalezieniu najkrotszej drogi po tej siatce (z punktu 0,0 do 6,7) gdzie w 0,0 masz 0 ksiazek przeczytanych a w 6,7 masz przeczytanuch 13. i liczba njkrotszych drog wynosi (6+7 po 6)-dwumian newtona czyli 1716

pozdrawiam
garet
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 18 kwie 2005, o 16:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław

"czytelnicze" zadanie z kombinatoryki

Post autor: garet »

wynik sie zgadza... ciekawi mnie tylko, czy mozna zrobic to jakos inaczej, bo ta metoda najkrotszej drogi wydaje mi sie troche skomplikowana... ale moze to dlatego, ze slysze o niej po raz pierwszy
rudziaczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 19 kwie 2005, o 14:50
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gdynia

"czytelnicze" zadanie z kombinatoryki

Post autor: rudziaczek »

metoda najkrotszej drogi wlascwie w ogole nie jest skomplikowana, za to wypisywanie kombinacji by bylo. w tej metodzie chodzi o to ze startujac z 0,0 idziesz w prawo lub do gory, zawsze o 1 i nigdy nie wykonujesz ruchu w dol lub w lewo(w ukl. wspolrzednych x0y bedac w 1 cwiartce:D)i w tren sposob zawse masz mozliwosc przeczytania tylko 2 ksiazek-czyli dokladnie tak jak jest w tresci zadania.

wez pod uwage ze jesli przeczytasz trylogia-proust lub proust-trylogia bedziesz dokladnie w tym samym miejscu na siatce, gdybys rysowal "drzewko" mialbys juz 2 "poziom" co by przy 13 ksiazkach do preczytania dalo ci hmmm tak z papier kancelaryjny zapisamy tradycyjnymi drzewkami
ODPOWIEDZ