Zasada szufladkowa

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
hutsalo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 142
Rejestracja: 14 sty 2022, o 19:44
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 59 razy

Zasada szufladkowa

Post autor: hutsalo »

Poznaje podstawy zasady szufladkowej. Na razie wiem że jeżeli mam więcej przedmiotów niż szufladek to w którejś na pewno wylądują co najmniej 2 przedmioty. Natomiast chciałbym poznać odpowiedzi na te 2 pytania:
1) A gdy włożymy \(\displaystyle{ n \cdot k + 1}\) przedmiotów do \(\displaystyle{ n}\) szufladek, to ile co najmniej znajduje się ich w którejś szufladce?
2) Ile musimy mieć przedmiotów, aby mieć pewność, że wkładając je do \(\displaystyle{ n}\) szufladek, w którejś znajdzie się co najmniej \(\displaystyle{ m}\) przedmiotów?
Jak to rozwiązać? Te dwa pytania to jakby ogólniejsze wersje tej zasady szufladkowej. Tak przynajmniej przeczytałem na stronie odnośnie zasady szufladkowej Dirichleta.
Ostatnio zmieniony 23 kwie 2022, o 18:15 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Brak LaTeXa - proszę zapoznać się z instrukcją: https://matematyka.pl/latex.htm.
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8585
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3351 razy

Re: Zasada szufladkowa

Post autor: kerajs »

hutsalo pisze: 23 kwie 2022, o 12:16 1)A gdy włożymy n · k + 1 przedmiotów do n szufladek, to ile co najmniej znajduje się ich w którejś szufladce?
2)Ile musimy mieć przedmiotów, aby mieć pewność, że wkładając je do n szufladek, w którejś znajdzie się co najmniej m przedmiotów?
1) \(\displaystyle{ k+1}\)
2) \(\displaystyle{ n(m-1)+1}\)
ODPOWIEDZ