Szufladki Dirichleta w kolorowaniu

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
H0t_Orange_B0i
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 29
Rejestracja: 9 cze 2020, o 10:49
Płeć: Mężczyzna
wiek: 9
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 4 razy

Szufladki Dirichleta w kolorowaniu

Post autor: H0t_Orange_B0i »

Trzynaście wierzchołków \(\displaystyle{ 77}\)-kąta foremnego zostało pomalowane na czerwono. Udowodnij, ze pewne cztery czerwone punkty są wierzchołkami trapezu.

Zauważymy że każdemu odcinkowi który łączy dwa punkty tego wielokąta można przypisać "kierunek" takich kierunków jest \(\displaystyle{ 76}\).
Natomiast wszystkich odcinków które są stworzone przez czerwone punkty jest
\(\displaystyle{ \frac{13\cdot 12}{2} = 78}\)
stąd istnieją przynajmniej dwie pary punktów które wyznaczają odcinki o tych samych kierunkach, a to oznacza ,że istnieje pewien trapez.
I tu moje pytanie.
Czy to rozumowanie jest poprawne, zazwyczaj takie zadania wychodziły na sam "styk" tzn. liczba szufladek i liczba obiektów które do nich wkładaliśmy różniła się o \(\displaystyle{ 1}\) stąd moja niepewność.
Ostatnio zmieniony 30 sie 2021, o 13:10 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Symbol mnożenia to \cdot.
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8581
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3349 razy

Re: Szufladki Dirichleta w kolorowaniu

Post autor: kerajs »

To poprawne rozumowanie, acz niepełne. Mi brakuje informacji dlaczego ''kierunki'' (odcinki równoległe) które się powtarzają nie mogą korzystać z tego samego wierzchołka.
ODPOWIEDZ