Prawdopodobieństwo dyskretne

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Mextill
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 6 gru 2020, o 20:48
Płeć: Mężczyzna
wiek: 20
Podziękował: 2 razy

Prawdopodobieństwo dyskretne

Post autor: Mextill »

Witam, Mam takie oto zadanie z prawdopodobieństwa dyskretnego. Nie wiem jak to ruszyć i też nie do końca rozumiem logikę samej treści zadania. Prosił bym o pomoc.

W grze rzuca się \(\displaystyle{ k}\) kostkami sześciennymi do gry, za wynik uzyskując tyle złotówek, ile oczek nie wypadło ani razu. Za udział w grze trzeba opłacić wstęp. Przy jakiej jego wysokości ta gra jest sprawiedliwa?

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 17 kwie 2021, o 22:44 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Używaj LaTeXa także do pojedynczych symboli matematycznych.
Tmkk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1718
Rejestracja: 15 wrz 2010, o 15:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 59 razy
Pomógł: 501 razy

Re: Prawdopodobieństwo dyskretne

Post autor: Tmkk »

Jeśli chodzi o logikę treści - gra będzie sprawiedliwa, jeśli średnia wygrana będzie równa zapłacie za udział w grze. Krótko mówiąc, chodzi o policzenie wartości oczekiwanej wygranej. A same zasady chyba są jasne, jeśli np \(\displaystyle{ k=3}\) i wyrzucisz \(\displaystyle{ 6,6,5}\), to dostaniesz \(\displaystyle{ 4}\)zł.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22207
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3754 razy

Re: Prawdopodobieństwo dyskretne

Post autor: a4karo »

A czemu nie `1+2+3+4`, albo czemu nie `3`?
Tmkk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1718
Rejestracja: 15 wrz 2010, o 15:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 59 razy
Pomógł: 501 razy

Re: Prawdopodobieństwo dyskretne

Post autor: Tmkk »

No ok, jak się zinterpretuje, takie zadanie się będzie robić. Dla mnie to brzmi, jakby chodziło o liczbę brakujących wyników z sześciu możliwych (czyli rzucając jedną kostką zawsze wygrywamy \(\displaystyle{ 5}\)zł). Suma brakujących wyników pewnie też ma sens, chociaż zadanie wtedy staje się strasznie żmudne i podejrzewam, że byłoby sformułowane troszkę inaczej.

Ogólnie wydaje mi się, że w takich zadaniach powinno się podawać jakieś przykład przebiegu gry, żeby było wiadomo o co chodzi.
ODPOWIEDZ