Problem z homomorfizmem

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
guildos
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 6 lis 2019, o 01:26
Płeć: Mężczyzna
wiek: 20
Podziękował: 1 raz

Problem z homomorfizmem

Post autor: guildos »

Mam graf \(\displaystyle{ Q_3}\) i niestety zgodnie z tym jak rozumiem homomorfizm daje radę przekształcić go do \(\displaystyle{ K_{3,3}}\) co jest oczywiście bez sensu, bo \(\displaystyle{ Q_3}\) jest planarny. Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć dlaczego homomorfizm w tym przypadku nie zachodzi pomiędzy z nimi?
Ostatnio zmieniony 17 sty 2021, o 11:43 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Brak LaTeXa - proszę zapoznać się z instrukcją: https://matematyka.pl/latex.htm. Nie myl homomorfizmu z homeomorfizmem.
matmatmm
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2282
Rejestracja: 14 cze 2011, o 11:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował: 88 razy
Pomógł: 351 razy

Re: Problem z homomorfizmem

Post autor: matmatmm »

Doprecyzuj zadanie. Czy pytasz o istnienie homomorfizmu między grafami \(\displaystyle{ Q_3}\) i \(\displaystyle{ K_{3,3}}\)? Pamiętaj, że homomorfizm nie musi być bijekcją, a nawet jeśli jest to funkcja odwrotna nie musi być homomorfizmem. Dlatego ważne jest, w którą stronę ma iść ten homomorfizm.

Mnie wyszło, że z grafu \(\displaystyle{ K_{3,3}}\) w graf \(\displaystyle{ Q_3}\) homomorfizm istnieje. W drugą stronę chyba nie, ale nie jestem pewien na 100.
ODPOWIEDZ