Ścieżka w grafie

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Awatar użytkownika
mol_ksiazkowy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11367
Rejestracja: 9 maja 2006, o 12:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3153 razy
Pomógł: 747 razy

Ścieżka w grafie

Post autor: mol_ksiazkowy »

Dany jest graf który ma \(\displaystyle{ 100}\) wierzchołków i stopień każdego z nich jest nie mniejszy niż \(\displaystyle{ 10}\). Udowodnić, że w tym grafie istnieje ścieżka, która ma co najmniej \(\displaystyle{ 21}\) wierzchołków.
FasolkaBernoulliego
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 157
Rejestracja: 23 sty 2020, o 16:16
Płeć: Mężczyzna
wiek: 30
Podziękował: 14 razy
Pomógł: 18 razy

Re: Ścieżka w grafie

Post autor: FasolkaBernoulliego »

Wydaje mi się, że należałoby doprecyzować, co rozumiemy przez ścieżkę i liczbę jej wierzchołków (a może są jakieś dodatkowe założenia dot. grafu? np. spójność). Według mojego rozumienia to stwierdzenie nie jest prawdziwe. Wystarczy rozpatrzeć graf będący "sumą" pięciu 20-wierzchołkowych grafów pełnych, które nie są ze sobą w żaden sposób połączone.
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8581
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3349 razy

Re: Ścieżka w grafie

Post autor: kerajs »

Jeśli:
droga - to trasa po różnych wierzchołkach grafu
ścieżka - to trasa po różnych krawędziach grafu (ścieżka prosta - trasa po różnych krawędziach, w której wierzchołki się nie powtarzają )
to założenie o spójności grafu nie jest tu konieczne.
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5740
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 130 razy
Pomógł: 525 razy

Re: Ścieżka w grafie

Post autor: arek1357 »

Może czegoś nie widzę, ale jeżeli taki graf podzielimy na pięć spójnych składowych nie mających połączeń, każda składowa będzie zawierać 20 wierzchołków, oczywiście mogą to być pełne kliki nawet więc każdy wierzchołek będzie miał wagę minimum 10, ale każda ścieżka będzie więc
zawierać maksimum 20 punktów a nie 21...
FasolkaBernoulliego
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 157
Rejestracja: 23 sty 2020, o 16:16
Płeć: Mężczyzna
wiek: 30
Podziękował: 14 razy
Pomógł: 18 razy

Re: Ścieżka w grafie

Post autor: FasolkaBernoulliego »

Myślę, że tutaj przez liczbę wierzchołków ścieżki (bez powtarzających się krawędzi) rozumie się długość ścieżki (liczbę jej krawędzi) powiększoną o jeden. Jeśli nie zakładać, że krawędzie się nie powtarzają, to wystarczy dowolny graf z jedną krawędzią i można robić dowolnie "dużą" ścieżkę w tym znaczeniu. Czy ktoś mógłby dać jakąś wskazówkę? Problem mnie zaciekawił i próbowałem z kilkoma pomysłami, ale nic sensownego mi się nie udało...
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5740
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 130 razy
Pomógł: 525 razy

Re: Ścieżka w grafie

Post autor: arek1357 »

Właśnie więc każdy może rozumieć inaczej...
ODPOWIEDZ