Wszystkie liczby dziesięciocyfrowe

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
matemix
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 465
Rejestracja: 10 cze 2008, o 19:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1 raz

Wszystkie liczby dziesięciocyfrowe

Post autor: matemix »

Rozpatrujemy wszystkie liczby naturalne dziesięciocyfrowe, w zapisie których mogą występować wyłącznie cyfry \(\displaystyle{ 1,2,3}\), przy czym cyfra \(\displaystyle{ 1}\) występuje dokładnie trzy razy. Takich liczb jest podobno \(\displaystyle{ 15360}\).

Możemy rozważyć wszystkie liczby siedmiocyfrowe złożone z \(\displaystyle{ 2,3}\) i pominąć chwilowo jedynki, które mają w tych liczbach występować. Będzie ich \(\displaystyle{ 2^{7}}\) (wariacja z powtórzeniami).

Teraz nasze liczby siedmiocyfrowe możemy uzupełnić jedynkami. Mamy na to \(\displaystyle{ 8}\) możliwych miejsc. Trzy jedynki w \(\displaystyle{ 8}\) pustych miejscach możemy ułożyć na \(\displaystyle{ \frac {8!}{(8-3)!}=336}\) sposobów (wariacja bez powtórzeń, 3-wyrazowa). Zatem ogółem takich liczb możemy utworzyć \(\displaystyle{ 128 \cdot 336 = 43008}\).

Pytanie gdzie się mylę?
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8581
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3349 razy

Re: Wszystkie liczby dziesięciocyfrowe

Post autor: kerajs »

Jedynki są nierozróżnialne więc podziel swój wynik przez \(\displaystyle{ 3!}\) . W ten sposób masz wszystkie liczby 10 cyfrowe ale żadne dwie jedynki ze sobą nie sąsiadują. Znajdź brakujące liczby 10 cyfrowe, czyli te gdzie dwie lub trzy jedynki sąsiadują ze sobą.
Ostatnio zmieniony 23 maja 2020, o 20:56 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34239
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Wszystkie liczby dziesięciocyfrowe

Post autor: Jan Kraszewski »

Dużo prościej jest najpierw wybrać miejsca na jedynki na \(\displaystyle{ \binom{10}{3}}\) sposobów, a potem na pozostałe miejsca wpisać dwójki i trójki na \(\displaystyle{ 2^7}\) sposobów.

Wszystkich liczb będzie zatem \(\displaystyle{ \binom{10}{3}\cdot 2^7=120\cdot 128=15360.}\)

JK
matemix
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 465
Rejestracja: 10 cze 2008, o 19:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1 raz

Re: Wszystkie liczby dziesięciocyfrowe

Post autor: matemix »

A jak znaleźć liczbę takich ciągów zero-jedynkowych, które zwierają dokładnie \(\displaystyle{ 3}\) jedynki i \(\displaystyle{ 5}\) zer. Rozwiązywałem takie zadanie już kilka razy w przeszłości i znowu nie pamiętam jak to zrobić. Bo tą drogą można to też rozwiązać, prawda?
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34239
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Wszystkie liczby dziesięciocyfrowe

Post autor: Jan Kraszewski »

Masz ciąg długości osiem z trzema zerami i pięcioma jedynkami. Wybierasz miejsca na zera na \(\displaystyle{ \binom{8}{3}}\) sposobów, na pozostałych miejscach wpisujesz jedynki, więc wynik to \(\displaystyle{ \binom{8}{3}}\).

JK
matemix
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 465
Rejestracja: 10 cze 2008, o 19:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1 raz

Re: Wszystkie liczby dziesięciocyfrowe

Post autor: matemix »

Ok, metoda wypełnienia ośmiu wolnych miejsc jedynkami była błędna, bo nie uwzględnia przypadku sąsiadowania ze sobą jedynek. Z tego wynika, że tych liczb będzie jeszcze więcej, a \(\displaystyle{ 43008}\) to liczba liczb, które można utworzyć, gdy jedynki ze sobą nie sąsiadują. Przynajmniej rozwiązując to tą metodą. Nadal nie rozumiem gdzie jest błąd.
kerajs pisze: 23 maja 2020, o 20:48 Jedynki są nierozróżnialne więc podziel swój wynik przez \(\displaystyle{ 3!}\) . W ten sposób masz wszystkie liczby 10 cyfrowe ale żadne dwie jedynki ze sobą nie sąsiadują. Znajdź brakujące liczby 10 cyfrowe, czyli te gdzie dwie lub trzy jedynki sąsiadują ze sobą.
Nie rozumiem. Co to znaczy, że są nierozróżnialne?

PS Rozumiem rozwiązanie Kraszewskiego, ale nie rozumiem gdzie w moim rozwiązaniu jest błąd.

Dodano po 29 minutach 16 sekundach:
Ok, już wiem, że pomyliłem wariację bez powtórzeń z kombinacją bez powtórzeń, licząc na ile sposobów możemy wypełnić \(\displaystyle{ 8}\) pustych miejsc jedynkami. Będzie ich tylko \(\displaystyle{ 56}\). Teraz wychodzi mi za mało rozwiązań.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34239
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Wszystkie liczby dziesięciocyfrowe

Post autor: Jan Kraszewski »

matemix pisze: 24 maja 2020, o 08:27 Teraz wychodzi mi za mało rozwiązań.
Za mało, bo
matemix pisze: 24 maja 2020, o 08:27nie uwzględnia przypadku sąsiadowania ze sobą jedynek.
JK
matemix
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 465
Rejestracja: 10 cze 2008, o 19:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1 raz

Re: Wszystkie liczby dziesięciocyfrowe

Post autor: matemix »

Ok, już zrozumiałem, że metoda, którą przyjąłem jest faktycznie bez sensu. Ale już wiem jak to rozwiązać dokładnie tą metodą, którą zaproponował Jan Kraszewski. Dzięki ;)
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8581
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3349 razy

Re: Wszystkie liczby dziesięciocyfrowe

Post autor: kerajs »

matemix pisze: 7 cze 2020, o 02:16 Ok, już zrozumiałem, że metoda, którą przyjąłem jest faktycznie bez sensu.
Nie jest bez sensu. Jest tylko trochę dłuższa.
\(\displaystyle{ 2^7 \cdot {8 \choose 3}+ 2^7 \cdot {8 \choose 2} \cdot 2!+ 2^7 \cdot {8 \choose 1}=15360 }\)
matemix
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 465
Rejestracja: 10 cze 2008, o 19:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1 raz

Re: Wszystkie liczby dziesięciocyfrowe

Post autor: matemix »

Dlaczego te środkowe wariacje są przemnożone przez dwa?
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8581
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3349 razy

Re: Wszystkie liczby dziesięciocyfrowe

Post autor: kerajs »

Drugi składnik to ilość liczb gdzie dokładnie dwie jedynki ze sobą sąsiadują. Współczynnik dwumianowy znajduje dwa miejsca które zajmą jedynki, jednak można to zrobić na dwa sposoby: 11 będzie po prawej stronie 1 lub 11 będzie po lewej stronie 1. Stąd 2!, czyli pomnożenie przez ilość permutacji między rozróżnialnymi układami jedynek.
matemix
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 465
Rejestracja: 10 cze 2008, o 19:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1 raz

Re: Wszystkie liczby dziesięciocyfrowe

Post autor: matemix »

kerajs pisze: 8 cze 2020, o 08:57 Drugi składnik to ilość liczb gdzie dokładnie dwie jedynki ze sobą sąsiadują. Współczynnik dwumianowy znajduje dwa miejsca które zajmą jedynki, jednak można to zrobić na dwa sposoby: 11 będzie po prawej stronie 1 lub 11 będzie po lewej stronie 1. Stąd 2!, czyli pomnożenie przez ilość permutacji między rozróżnialnymi układami jedynek.
Tak podejrzewałem, tylko jedno mi się tu nie zgadzało. Wydawało mi się, że wariacja powinna wypisać wszystkie te opcje. Teraz już rozumiem, że nie. Wiele razy wyłożyłbym się na tym zadaniu. Ale tak to jest jak się nie rozwiązuje zadań na bieżąco, a na co dzień nie mam do czynienia z matematyką. Problemy wpadają niespodziewanie od czasu do czasu ;) To też przemawia za tym, żeby używać najprostszych metod do rozwiązywania, wówczas mniej jest okazji, by popełnić błąd po drodze.
ODPOWIEDZ