mała redukcja

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
ljankow
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 24 kwie 2020, o 11:46
Płeć: Mężczyzna
wiek: 32

mała redukcja

Post autor: ljankow »

Załóżmy, że mamy trzy kule białą (b), czarną (c) i kolorową (k). Zdarzenie losowe (1) polega na wylosowaniu trzech kul. Po losowaniu każdej kuli zwracamy kulę. Wszystkich możliwych wyników takiego zdarzenia jest 27. To nic nowego.

A teraz załóżmy, że wylosowanie kuli białej będzie oznaczało wylosowanie kuli białej lub kolorowej, oznaczmy ten wynik zdarzenia przez (bk), wylosowanie kuli czarnej będzie oznaczało wylosowanie kuli czarnej lub kolorowej, oznaczmy to przez (ck), zaś wylosowanie kuli kolorowej będzie oznaczało wylosowanie którejś z kul białej lub czarnej, oznaczmy to przez (bc). Okazuje się, że wtedy wynik, jaki by nie był, takiego zdarzenia losowego (1) można przedstawić za pomocą jednego z poniższych:
ck ck bc
ck ck bk
bk bk bc
bk bk ck
bc bc ck
bc bc bk

Ponieważ powyższe uzyskałem można powiedzieć metodą brute force, to mam pytanie do szanownego grona czy to wynika z jakiejś zasady, którą można byłoby zastosować np. dla losowania czterokrotnego lub dla losowania n-krotnego kul ze zwracaniem? Bardzo dziękuję, jeżeli ktoś się temu przyjrzy :) będę doprecyzowywać jeżeli coś jest niejasne
ODPOWIEDZ