Wybranie książek

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
malymisio888
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 35
Rejestracja: 23 kwie 2017, o 00:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wroclove
Podziękował: 8 razy

Wybranie książek

Post autor: malymisio888 »

Cześć, mam takie zadanie:

Na półce stoi 15 książek. Iloma sposobami można spośród nich wybrać 5 książek, tak aby nie brać żadnych dwóch stojących obok siebie?

Wydaje mi się, że to będzie \(\displaystyle{ \displaystyle{ {n-k+1}\choose{n-2k+1}}}\) czyli \(\displaystyle{ \displaystyle{ {11}\choose{6}}}\), prosiłbym o potwierdzenie :)
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8585
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3351 razy

Re: Wybranie książek

Post autor: kerajs »

To poprawny wynik.
Thingoln
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 133
Rejestracja: 27 lip 2019, o 22:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 52 razy
Pomógł: 15 razy

Re: Wybranie książek

Post autor: Thingoln »

Mógłbym spytać, w jaki sposób dojść do tego wyniku? Rozpisałem sobie to zadanie w taki sposób:
mamy 5 książek na kolanach, a 10 innych stoi na półce. Te, które są na półce, oddzielamy od siebie w taki sposób, że między każde dwie można włożyć jedną książkę, tak samo na początku i końcu tego rzędu. Między książkami jest dokładnie 9 wolnych miejsc, a na początku i końcu dodatkowe dwa, łącznie 11. Mamy umieścić na półce 5 książek, które są na naszych kolanach, w dowolnym z tych 11 miejsc. Da się to zrobić na \(\displaystyle{ {11\choose 5}}\) sposobów.
Gdzie jest błąd?

Dodano po 49 minutach 20 sekundach:
Nie zauważyłem, że \(\displaystyle{ {11\choose 6} = {11\choose 5}}\) zgodnie z własnością \(\displaystyle{ {n\choose k} = {n\choose n-k}}\). :oops: Byłbym jednakże wdzięczny za wytłumaczenie rozwiązania autora. :)
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Wybranie książek

Post autor: a4karo »

Warto odpowiedzieć sobie na pytanie czy jeżeli weźmiemy książkę 4, to czy 3 i 5 stoją koło siebie, czy nie
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8585
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3351 razy

Re: Wybranie książek

Post autor: kerajs »

Po wybraniu 4, książki 3 i 5 stoją obok siebie, jednak nie ma to znaczenia dla takiego wyboru 5 książek z 15, aby nie brać żadnych dwóch stojących obok siebie.


Thingoln pisze: 12 lut 2020, o 20:16 Mógłbym spytać, w jaki sposób dojść do tego wyniku?
Ponieważ autor tematu się nie pojawił, to postawię hipotezę.
Rozwiązanie \(\displaystyle{ {n-k+1 \choose n-2k+1} }\) to gotowiec do zapamiętania. Jest on zawsze poprawny gdyż:
\(\displaystyle{ {n-k+1 \choose n-2k+1}= {n-k+1 \choose (n-k+1)-(n-2k+1)}={n-k+1 \choose k} }\)
Thingoln
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 133
Rejestracja: 27 lip 2019, o 22:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 52 razy
Pomógł: 15 razy

Re: Wybranie książek

Post autor: Thingoln »

kerajs pisze: 13 lut 2020, o 20:03
Thingoln pisze: 12 lut 2020, o 20:16 Mógłbym spytać, w jaki sposób dojść do tego wyniku?
Ponieważ autor tematu się nie pojawił, to postawię hipotezę.
Rozwiązanie \(\displaystyle{ {n-k+1 \choose n-2k+1} }\) to gotowiec do zapamiętania. Jest on zawsze poprawny gdyż:
\(\displaystyle{ {n-k+1 \choose n-2k+1}= {n-k+1 \choose (n-k+1)-(n-2k+1)}={n-k+1 \choose k} }\)
Dziękuję za odpowiedź. Rozumiem, że można wyprowadzić go podobnym schematem do mojego wyżej, ale zastanawiam się, czy jest jeszcze inny, „szybki” albo ciekawy sposób dojścia do niego? Warto zapoznać się z różnymi drogami. :D
ODPOWIEDZ