Równanie charakterystyczne dla zależności rekurencyjnej

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
mat12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 23 cze 2019, o 17:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdansk

Równanie charakterystyczne dla zależności rekurencyjnej

Post autor: mat12 »

Cześć,
mam problem z rozwiązaniem takiego zadania:
proszę rozwiązać równanie charakterystyczne dla zależności rekurencyjnej:
\(\displaystyle{ a_{n}- 2 \cdot a_{n-1}+ a_{n-2}=0}\)
Ostatnio zmieniony 23 cze 2019, o 19:20 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Symbol mnożenia to \cdot.
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4065
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1392 razy

Równanie charakterystyczne dla zależności rekurencyjnej

Post autor: Janusz Tracz »

Trzeba ułożyć równanie charakterystyczne

\(\displaystyle{ r^2-2r+1=0}\)

rozwiązać je. Co daje \(\displaystyle{ r=1}\) jako podwójny pierwiastek zatem

\(\displaystyle{ a_n=C_1n+C_2}\)

Gdzie stałe można wyznaczyć jak się zna warunki początkowe.
mat12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 23 cze 2019, o 17:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdansk

Równanie charakterystyczne dla zależności rekurencyjnej

Post autor: mat12 »

Janusz Tracz, co to są te warunki początkowe?
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4065
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1392 razy

Re: Równanie charakterystyczne dla zależności rekurencyjnej

Post autor: Janusz Tracz »

Wartości ciągu \(\displaystyle{ a_n}\) dla jakichś \(\displaystyle{ n}\) najczęściej \(\displaystyle{ 0}\) potem \(\displaystyle{ 1}\) itd. o ile potrzeba więcej. Tu do określenia jednoznacznie postaci \(\displaystyle{ a_n}\) konieczne było by podanie dwóch jego wartość bo bez tego można jedynie powiedzieć, że jego postać to jakoś funkcja liniowa określona na \(\displaystyle{ \NN}\) ale jaka konkretnie to nie wiadomo.
Ostatnio zmieniony 23 cze 2019, o 19:27 przez Janusz Tracz, łącznie zmieniany 1 raz.
mat12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 23 cze 2019, o 17:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdansk

Re: Równanie charakterystyczne dla zależności rekurencyjnej

Post autor: mat12 »

Janusz Tracz, jak mogę to z tego policzyć, bo nie mam ich podanych?
Ostatnio zmieniony 23 cze 2019, o 19:25 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4065
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1392 razy

Re: Równanie charakterystyczne dla zależności rekurencyjnej

Post autor: Janusz Tracz »

jak mogę to z tego policzyć
Z tego już nic nie policzyć po prostu ciąg \(\displaystyle{ a_n=C_1n+C_2}\) gdzie \(\displaystyle{ C_1,C_2}\) to jakieś stałe ile one wynoszą, nie wiadomo i nikt się nie dowie do póki ktoś nie określi warunków początkowych. Bez nich to już jest koniec zadania.

Być może interpretacja fizyczna Ci pomoże to zrozumieć. Powiedzmy, że ciąg \(\displaystyle{ a_n}\) określa liczebność populacji nornic u mnie na ogródku w zależności od roku. Powiedzmy, że policzyłem iż w roku zerowym było \(\displaystyle{ 100}\) nornic czyli \(\displaystyle{ a_{0}=100}\) a rok późnij już \(\displaystyle{ 200}\) czyli \(\displaystyle{ a_{1}=200}\) ile nornic będzie za rok czyli \(\displaystyle{ a_2}\)?
mat12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 23 cze 2019, o 17:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdansk

Re: Równanie charakterystyczne dla zależności rekurencyjnej

Post autor: mat12 »

Janusz Tracz, czyli jak nie ma warunkow poczatkowych to nie da sie tego rozwiazac, to jaki sens ma tego typu zadanie?
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4065
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1392 razy

Re: Równanie charakterystyczne dla zależności rekurencyjnej

Post autor: Janusz Tracz »

czyli jak nie ma warunków początkowych to nie da sie tego rozwiązać
Co rozumiesz przez rozwiązać? No rozwiązaniem jest \(\displaystyle{ a_n=C_1n+C_2}\) koniec kropka
to jaki sens ma tego typu zadanie?
Sens jest taki, że poznajesz ogólne metody rozwiązywania rekurencji. A w świecie fizycznym (patrz przykład) zwykle są podane jeszcze dodatkowe warunki które pozwalają uściślić rozwiązanie tylko, że to rozwiązanie musisz mieć bo bez niego nie będziesz miał czego uściślać.
mat12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 23 cze 2019, o 17:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdansk

Re: Równanie charakterystyczne dla zależności rekurencyjnej

Post autor: mat12 »

Janusz Tracz, no dobra, czyli rozw do tego mojego przykladu to:
\(\displaystyle{ a_{n}= 2 \cdot a_{n-1}-a_{n-2}}\)?
Okej rozumiem, a mozesz do tego przykaldu jakies punkty poczatkowe podac ja bym to wtedy zrobił dla treningu, chyba ze to dowolne mogą byc.
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4065
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1392 razy

Re: Równanie charakterystyczne dla zależności rekurencyjnej

Post autor: Janusz Tracz »

Janusz Tracz, no dobra, czyli rozw do tego mojego przykladu to:
\(\displaystyle{ a_{n}= 2 \cdot a_{n-1}-a_{n-2}}\)?
Nie. Przecież to tylko przepisanie treści. Przeczytaj notatki z wykładu i przejrzy

Kod: Zaznacz cały

https://pl.wikipedia.org/wiki/R%C3%B3wnanie_rekurencyjne
a mozesz do tego przykaldu jakies punkty poczatkowe podac ja bym to wtedy zrobił dla treningu
Już to zrobiłem, tylko nie odpowiedziałeś. Pytałem o ilość nornic za rok.
Być może interpretacja fizyczna Ci pomoże to zrozumieć. Powiedzmy, że ciąg \(\displaystyle{ a_n}\) określa liczebność populacji nornic u mnie na ogródku w zależności od roku. Powiedzmy, że policzyłem iż w roku zerowym było \(\displaystyle{ 100}\) nornic czyli \(\displaystyle{ a_{0}=100}\) a rok późnij już \(\displaystyle{ 200}\) czyli \(\displaystyle{ a_{1}=200}\) ile nornic będzie za rok czyli \(\displaystyle{ a_2}\)?
Rozwiąż to zadanie.
chyba ze to dowolne mogą byc.
No oczywiści, że mogą być dowolne dlatego pojawia się ta nieoznaczoność w postaci \(\displaystyle{ C_1,C_2}\) właśnie dlatego, że \(\displaystyle{ a_0}\) oraz \(\displaystyle{ a_1}\) są dowolne.
mat12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 23 cze 2019, o 17:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdansk

Re: Równanie charakterystyczne dla zależności rekurencyjnej

Post autor: mat12 »

Janusz Tracz, To jest dobrze rozwiazanie do mojego przykladu? \(\displaystyle{ r^{2} - 2r - 1=0}\)
co do nornic: \(\displaystyle{ a_{2} = 400 - 100=300}\)
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4065
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1392 razy

Re: Równanie charakterystyczne dla zależności rekurencyjnej

Post autor: Janusz Tracz »

To jest dobrze rozwiązanie do mojego przykładu? \(\displaystyle{ r^{2} - 2r - 1=0}\)
To jest równanie charakterystyczne rekurencji jaką masz daną w treści, gdy ktoś pyta o równanie charakterystyczne to jest to rozwiązanie. Gdy ktoś pyta o jego rozwiązanie to trzeba policzyć \(\displaystyle{ r}\) jawnie (wychodzi \(\displaystyle{ 1}\)). A gdy ktoś pyta dalej co z tego wynika i jaka jest postać rekurencji to odpowiedzią jest \(\displaystyle{ a_n=C_1n+C_2}\). A gdy ktoś (tak jak ja) zada warunki porządkowe to trzeba jeszcze policzyć ile konkretnie wynoszą \(\displaystyle{ C_1,C_2}\).
co do nornic: \(\displaystyle{ a_{2} = 400 - 100=300}\)
Odpowiedź dobra tylko skąd to wytrzaskałeś. Bo napisałeś tylko matematyczne znaczki bez słowa komentarza co z czego wynika. Poprawnie było by tak: Skoro \(\displaystyle{ a_n=C_1n+C_2}\) a \(\displaystyle{ a_0=100}\) to \(\displaystyle{ C_2=100}\) a dalej skoro \(\displaystyle{ a_1=200}\) to \(\displaystyle{ C_1+100=200}\) zatem \(\displaystyle{ C_1=100}\) czyli ciąg \(\displaystyle{ a_n}\) przy takich warunkach początkowych to \(\displaystyle{ a_n=100n+100}\). Czyli \(\displaystyle{ a_2=100 \cdot 2+100=300}\).
mat12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 23 cze 2019, o 17:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdansk

Re: Równanie charakterystyczne dla zależności rekurencyjnej

Post autor: mat12 »

Janusz Tracz, oki, a masz moze jakies przyklady gdzie trzeba poloiczyc \(\displaystyle{ r}\) i to z tymi warunkami początkowymi?

co do zadania z nornic po prostu podstawiłem wartosci za \(\displaystyle{ a_0}\) i \(\displaystyle{ a_1}\) i zrobiłem
Ostatnio zmieniony 23 cze 2019, o 22:23 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
ODPOWIEDZ