Maksymalna ilość ścieżek

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Yki123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 20 cze 2019, o 22:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Maksymalna ilość ścieżek

Post autor: Yki123 »

Hej, dostałem jako pracę zaliczeniową na jednej z Warszawskich uczelni kilka zadań do rozwiązania. Z jednym mam duży problem gdyż nie wiem jak do tego podejść. Czy ktoś ma jakiś pomysł i podsunie rozwiązanie. Będę bardzo wdzięczny!

Mamy sobie graf \(\displaystyle{ F}\). Dla danego grafu \(\displaystyle{ F}\) i wierzcholkow \(\displaystyle{ Q}\) i \(\displaystyle{ W}\) ( wierzchołki \(\displaystyle{ Q}\) i \(\displaystyle{ W}\) należą do grafu \(\displaystyle{ F}\)) potrzeba znaleźć ile jest ścieżek z \(\displaystyle{ Q}\) do \(\displaystyle{ W}\)takich ze każdy wierzchołek może być uzyty co maksymalnie jeden raz.
Problem znalezienia maksymalnej ilości ścieżek należy sprowadzić do problemu maksymalnego przepływu. Jakies pomysły ??



Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 20 cze 2019, o 23:27 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Używaj LaTeXa także do pojedynczych symboli.
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5736
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 130 razy
Pomógł: 525 razy

Re: Maksymalna ilość ścieżek

Post autor: arek1357 »

każdy wierzchołek może być użyty co maksymalnie jeden raz
Ten punkt jest dla mnie mało czytelny bo w przeciwnym przypadku sugerowałbym grafy dwudzielne...
Afish
Moderator
Moderator
Posty: 2828
Rejestracja: 15 cze 2008, o 15:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Seattle, WA
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 356 razy

Re: Maksymalna ilość ścieżek

Post autor: Afish »

Każdy wierzchołek \(\displaystyle{ X}\) poza \(\displaystyle{ Q}\) i \(\displaystyle{ W}\) zamień na parę wierzchołków \(\displaystyle{ X_i}\) i \(\displaystyle{ X_o}\), następnie zrób krawędź z \(\displaystyle{ X_i}\) do \(\displaystyle{ X_o}\) o pojemności \(\displaystyle{ 1}\). Wszystkie pozostałe krawędzie grafu niech mają dowolnie wielką pojemność, a następnie znajdź maksymalny przepływ z \(\displaystyle{ Q}\) do \(\displaystyle{ W}\).
ODPOWIEDZ