Liczba ciągów - postać zwarta

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Peter_85
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 48
Rejestracja: 14 sie 2010, o 12:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Pomógł: 3 razy

Liczba ciągów - postać zwarta

Post autor: Peter_85 »

Dla \(\displaystyle{ n \ge 1}\) dane są dwa różnowartościowe ciągi liczb: \(\displaystyle{ \left( a_{1}, \ldots, a_{n} \right)}\) i \(\displaystyle{ \left( b_{1}, \ldots, b_{n} \right)}\) takie, że dla dowolnych \(\displaystyle{ 1 \le i,j \le n}\) zachodzi \(\displaystyle{ a_{i} \neq b_{j}}\) (czyli wszystkie liczby \(\displaystyle{ a_{1}, \ldots, a_{n}, b_{1}, \ldots, b_{n}}\) są różne). Na ile sposobów można te 2 ciągi scalić w ciąg \(\displaystyle{ \left( c_{1}, \ldots, c_{2n} \right)}\) spełniający następujące warunki:

- każda z liczb \(\displaystyle{ a_{1}, \ldots, a_{n}, b_{1}, \ldots, b_{n}}\) występuje w wynikowym ciągu dokładnie 1 raz
- względna kolejność wyrazów każdego z 2 oryginalnych ciągów zostaje zachowana, tzn. dla dowolnych \(\displaystyle{ i, j, k, l \in \left\{ 1, \ldots, n \right\}}\) jeśli \(\displaystyle{ c_{i}=a_{k}}\) i \(\displaystyle{ c_{j}=a_{l}}\) i \(\displaystyle{ i<j}\), to \(\displaystyle{ k<l}\) oraz dla dowolnych \(\displaystyle{ i, j, k, l \in \left\{ 1, \ldots n \right\}}\) jeśli \(\displaystyle{ c_{i}=b_{k}}\) i \(\displaystyle{ c_{j}=b_{l}}\) i \(\displaystyle{ i<j}\), to \(\displaystyle{ k<l}\). Krótko mówiąc: szukamy liczby takich permutacji elementów zbioru \(\displaystyle{ \left\{a_{1}, \ldots, a_{n}, b_{1}, \ldots, b_{n} \right\}}\), że dowolne 2 wyrazy \(\displaystyle{ a_{i} ,a_{j}}\) pierwszego ciągu i dowolne 2 wyrazy \(\displaystyle{ b_{i},b_{j}}\) drugiego ciągu pojawiają się w nowym ciągu w takiej kolejności względem siebie, jak w oryginalnych ciągach (usunięcie z wynikowego ciągu wszystkich wyrazów pierwszego ciągu daje w wyniku drugi ciąg i vice versa).
Bardziej obrazowo: mamy \(\displaystyle{ 2n}\) różnych książek, przy czym są one ułożone na 2 stosach po \(\displaystyle{ n}\) książek każdy. W każdym kroku wybieramy jeden ze stosów, zdejmujemy książkę z jego szczytu i umieszczamy ją na kolejnej pozycji od lewej strony na półce (początkowo pustej). Czynność powtarzamy tak długo, aż wszystkie książki trafią na półkę. Ile jest różnych sposobów ułożenia książek według powyższej reguły? Dwa sposoby uważamy za różne jeśli odpowiadająca im kolejność książek na półce jest różna.

Przykład:
- dla \(\displaystyle{ n=1}\) mamy 2 takie ciągi: \(\displaystyle{ \left(a_{1}, b_{1} \right),\left(b_{1}, a_{1} \right)}\)
- dla \(\displaystyle{ n=2}\) mamy 6 ciągów: \(\displaystyle{ \left(a_{1}, a_{2}, b_{1}, b_{2} \right), \left(a_{1}, b_{1}, a_{2}, b_{2} \right), \left(a_{1}, b_{1}, b_{2}, a_{2} \right), \left(b_{1}, b_{2}, a_{1}, a_{2} \right),\left(b_{1}, a_{1}, b_{2}, a_{2} \right),\left(b_{1}, a_{1}, a_{2}, b_{2} \right)}\).
Udało mi się wyznaczyć (w dość pokrętny sposób) liczbę takich ciągów, mianowicie dla dowolnego \(\displaystyle{ n \ge 1}\) jest ona równa \(\displaystyle{ \sum_{i=0}^{n-1} {n-1 \choose i} {n+1 \choose i+1}}\), ale interesuje mnie zwarta postać tej sumy (o ile istnieje), ewentualnie jakiś prosty sposób wyznaczenia liczby takich ciągów, prowadzący bezpośrednio do zwartego wzoru. Niestety kombinatoryka nigdy nie była moją mocną stroną.
Awatar użytkownika
kmarciniak1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 809
Rejestracja: 14 lis 2014, o 19:37
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 183 razy

Re: Liczba ciągów - postać zwarta

Post autor: kmarciniak1 »

Wolfram Alpha umie policzyć postać zwartą tej sumy:
\(\displaystyle{ \sum_{i=0}^{n-1} {n-1 \choose i} {n+1 \choose i+1}= \frac{4 ^{n}(n- \frac{1}{2})! }{ n!\sqrt{ \pi } }}\)
Ostatnio zmieniony 16 maja 2019, o 20:37 przez kmarciniak1, łącznie zmieniany 1 raz.
Peter_85
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 48
Rejestracja: 14 sie 2010, o 12:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Pomógł: 3 razy

Liczba ciągów - postać zwarta

Post autor: Peter_85 »

kmarciniak1 pisze:Wolphram umie policzy postać zwartą tej sumy:
\(\displaystyle{ \sum_{i=0}^{n-1} {n-1 \choose i} {n+1 \choose i+1}= \frac{4 ^{n}(n- \frac{1}{2})! }{ n!\sqrt{ \pi } }}\)
Jak rozumieć ułamkową silnię? Jako funkcję gamma Eulera? Ile ma wynosić \(\displaystyle{ \left( n- \frac{1}{2}\right)!}\) ? Swoją drogą, jestem zaskoczony, że liczba opisanych przeze mnie ciągów nie da się wyrazić w prosty sposób bez użycia funkcji nieeelementarnych - strzelając "w ciemno" obstawiałbym coś bardzo prostego.
Awatar użytkownika
kmarciniak1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 809
Rejestracja: 14 lis 2014, o 19:37
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 183 razy

Liczba ciągów - postać zwarta

Post autor: kmarciniak1 »

Peter_85 pisze: Jak rozumieć ułamkową silnię? Jako funkcję gamma Eulera? Ile ma wynosić \(\displaystyle{ \left( n- \frac{1}{2}\right)!}\) ? Swoją drogą, jestem zaskoczony, że liczba opisanych przeze mnie ciągów nie da się wyrazić w prosty sposób bez użycia funkcji nieeelementarnych - strzelając "w ciemno" obstawiałbym coś bardzo prostego.
Tak, trzeba to traktować jako funkcję gamma.Myślałem, że może chcesz jakieś konkretne wartości .Pierwsze pięć to odpowiednio \(\displaystyle{ 2,6,20,70,252}\)
A jeśli po prostu chciałeś dojść do zwartej postaci wyrażonej bardziej elementarnie to wychodzi na to, że się nie da
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4069
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1393 razy

Re: Liczba ciągów - postać zwarta

Post autor: Janusz Tracz »

kmarciniak1 napisał(a):
Wolphram umie policzy postać zwartą tej sumy:
\(\displaystyle{ \sum_{i=0}^{n-1} {n-1 \choose i} {n+1 \choose i+1}= \frac{4 ^{n}(n- \frac{1}{2})! }{ n!\sqrt{ \pi } }}\)
Można to uprościć jeszcze posługując się własnościami gamma lub kombinować coś w stronę

Kod: Zaznacz cały

https://en.wikipedia.org/wiki/Vandermonde%27s_identity
. Dobrze było poszukać też interpretacji kombinatorycznej, albo dowód indukcyjny tez powinien przejść. Postuluję tezę (której nie mam czasu teraz dokładnie udowadniać):

\(\displaystyle{ \sum_{i=0}^{n-1} {n-1 \choose i} {n+1 \choose i+1}= {2n \choose n}}\)
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: Liczba ciągów - postać zwarta

Post autor: Premislav »

Istotnie. Mamy
\(\displaystyle{ {n+1\choose i+1}={n \choose i}+{n \choose i+1}={n-1\choose i-1}+2{n-1\choose i}+{n-1\choose i+1}}\)
dla \(\displaystyle{ i\ge 1}\), toteż
\(\displaystyle{ \sum_{i=0}^{n-1} {n-1 \choose i} {n+1 \choose i+1}=\\=n+1+\sum_{i=1}^{n-1} {n-1 \choose i} {n-1 \choose i-1}+2\sum_{i=1}^{n-1} {n-1 \choose i}^2+\sum_{i=1}^{n-1} {n-1 \choose i} {n-1 \choose i+1}=\\=2\sum_{i=0}^{n-2} {n-1 \choose i+1} {n-1 \choose n-1-i}+2\sum_{i=0}^{n-1} {n-1 \choose i}{n-1\choose n-1-i}=\\=2{2n-2\choose n}+2{2n-2\choose n-1}=2{2n-1\choose n}={2n \choose n}}\)
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4069
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1393 razy

Re: Liczba ciągów - postać zwarta

Post autor: Janusz Tracz »

Chociaż... może i mam pomysł na interpretację kombinatoryczną. Załóżmy, że mamy dwie osoby posiadające kolekcję elementów czyli jedna ma zbiór \(\displaystyle{ \left( a_{1}, \ldots, a_{n} \right)}\) oraz druga też ma zbiór \(\displaystyle{ \left( b_{1}, \ldots, b_{n} \right)}\). Pytanie na ile sposobów mogą się mogą się powymieniać elementami (reguła wymiany to jeden za jeden oraz dopuszczam wymianę pustą czyli brak wymiany). Można to policzyć na przykład zakładając, że jedna i druga osoba wsypie do jednego wora to co ma czyli \(\displaystyle{ \left( a_{1}, \ldots, a_{n} \right)}\) i \(\displaystyle{ \left( b_{1}, \ldots, b_{n} \right)}\) a potem jedna z nich wybierze losowa \(\displaystyle{ n}\) elementów co może uczynić na \(\displaystyle{ {2n \choose n}}\) sposobów (druga osoba zabiera resztę \(\displaystyle{ n}\) elementów). Po takiej wymianie ich zbiory po "sklejeniu" są jednym z możliwych zbiorów \(\displaystyle{ \left( c_{1}, \ldots, c_{2n} \right)}\) zatem jest ich \(\displaystyle{ {2n \choose n}}\).
Peter_85
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 48
Rejestracja: 14 sie 2010, o 12:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Pomógł: 3 razy

Liczba ciągów - postać zwarta

Post autor: Peter_85 »

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Czułem, że wynik da się opisać zgrabniej niż ja to zrobiłem. Tak, jak wcześniej wspomniałem, swój rezultat uzyskałem okrężną drogą, stąd jego mniej przystępna postać. Mam jeszcze takie pytania:

1) a propos podanej tu postaci wyniku z użyciem silni/funkcji gamma: ile to jest konkretnie \(\displaystyle{ \left( n- \frac{1}{2} \right)!}\) po "przetłumaczeniu" na funkcję gamma? Chyba nie jest to po prostu \(\displaystyle{ \Gamma\left( n- \frac{1}{2} \right)}\) ? Gdyby tak było, to już dla \(\displaystyle{ n=1}\) mielibyśmy niezgodność: \(\displaystyle{ \Gamma\left( n- \frac{1}{2} \right) = \Gamma\left( 1- \frac{1}{2} \right) = \Gamma\left( \frac{1}{2} \right) = \sqrt{ \pi }}\) i wartość całej sumy wynosiłaby \(\displaystyle{ 4}\), podczas gdy naprawdę wynosi \(\displaystyle{ 2}\).

2) czy to, co zdefiniowałem, to jakiś powszechnie znany i opisywany w literaturze matematycznej ciąg? Mam nieodparte wrażenie, że to jakiś bardzo klasyczny problem.
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4069
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1393 razy

Re: Liczba ciągów - postać zwarta

Post autor: Janusz Tracz »

a propos podanej tu postaci wyniku z użyciem silni/funkcji gamma: ile to jest konkretnie \(\displaystyle{ \left( n- \frac{1}{2} \right)!}\)po "przetłumaczeniu" na funkcję gamma? Chyba nie jest to po prostu \(\displaystyle{ \Gamma\left( n- \frac{1}{2} \right)}\) ?
Nie. Gamma i silnia są ze sobą związane ale przesunięte o jeden zobacz własności Gammy. Zachodzi

\(\displaystyle{ \left( n- \frac{1}{2} \right)!
=\Gamma\left( n+ \frac{1}{2} \right)}\)


Zatem dla \(\displaystyle{ n=1}\) masz \(\displaystyle{ \Gamma\left(1+ \frac{1}{2} \right)= \frac{ \sqrt{ \pi } }{2}}\) co już będzie dawać spodziewany wynik.
czy to, co zdefiniowałem, to jakiś powszechnie znany i opisywany w literaturze matematycznej ciąg? Mam nieodparte wrażenie, że to jakiś bardzo klasyczny problem.
Nie wiem.
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5748
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 131 razy
Pomógł: 526 razy

Re: Liczba ciągów - postać zwarta

Post autor: arek1357 »

Może się niepotrzebnie wtrącam ale jak widzę wzór gdzie lewa strona jest całkowita a prawa niewymierna, z uzasadnieniem, że wyliczył tak wolfram to dostaję torsji, podobnie jak wczoraj na marszu równości w Krakowie...
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Liczba ciągów - postać zwarta

Post autor: a4karo »

arek1357 pisze:Może się niepotrzebnie wtrącam ale jak widzę wzór gdzie lewa strona jest całkowita a prawa niewymierna, z uzasadnieniem, że wyliczył tak wolfram to dostaję torsji, podobnie jak wczoraj na marszu równości w Krakowie...
Jeżeli dowodem na niewymierność liczby jest obecność we wzorze liczby \(\displaystyle{ \pi}\), to niestety czeka cię mnóstwo nieprzyjemnych chwil w toalecie. Może lepiej, żebyć tam siedział zamiast chodzić ma takie marsze

\(\displaystyle{ 1=\frac{\pi}{\pi}}\) - tak mi Wolfram wyliczył

Kod: Zaznacz cały

https://www.wolframalpha.com/input/?i=pi%2Fpi
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5748
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 131 razy
Pomógł: 526 razy

Re: Liczba ciągów - postać zwarta

Post autor: arek1357 »

Niestety w tym wzorze do którego się odniosłem niewymierność wynikająca z liczby pi jest tak samo prawdziwa jak prawda najprawdziwsza, natomiast niewymierność w Twoim wzorze wynikająca z obecności liczby pi jest tak samo prawdziwa jak Twoja dzisiaj na mszy w kościele...
A co do marszu to niestety przypadkowo się tam znalazłem...
ODPOWIEDZ