dwa zadanka

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
wlod3224
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: 9 kwie 2019, o 10:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy

dwa zadanka

Post autor: wlod3224 »

proszę o wyjaśnienie bo nie mogę zrozumieć dlaczego
mam dwa zadania.
zad 1: grupa \(\displaystyle{ 41}\) studentów zaliczyła sesję składającą się z trzech egzaminów, z których
możliwymi ocenami były \(\displaystyle{ bdb}\), \(\displaystyle{ db}\), \(\displaystyle{ dst}\). Wykazać ze co najmniej pięcioro studentów zaliczyło sesję
z "jednakowym" zbiorem ocen.
zad 2: Do sesji przystąpiło \(\displaystyle{ 220}\) studentów. Każdy z nich zdawał w sesji trzy egzaminy. z
każdego mozna było uzyskać oceny: \(\displaystyle{ bdb}\), \(\displaystyle{ db}\)+, \(\displaystyle{ db}\), \(\displaystyle{ dst}\)+, \(\displaystyle{ dst}\), \(\displaystyle{ ndst}\). Wykaż, że co najmniej dwójka
studentów miała takie same wyniki w sesji.

Dlaczego w zadaniu 1 nie jest ważna kolejność a w zadaniu 2 jest ważna kolejność?
jak patrzę na zadania to wydają się podobne i bym podstawiała pod ten sam wzór. wytłumaczy mi
ktoś, proszę?
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22207
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3754 razy

Re: dwa zadanka

Post autor: a4karo »

W zadaniu 1 studenci z wynikami E1 - bdb, E2 -db, E3 - bdb oraz E1 -db, E2- bdb, E3 - db maja ten sam zbiór ocen, ale nie te same wyniki w sesji.
ODPOWIEDZ