Ilość permutacji z 4 inwersjami lub co najmniej 2 cyklami

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
koperkoper
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 1 kwie 2019, o 21:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszow
Podziękował: 1 raz

Ilość permutacji z 4 inwersjami lub co najmniej 2 cyklami

Post autor: koperkoper »

Dokładna treść zadania:
Oblicz, ile jest permutacji, która posiada \(\displaystyle{ 4}\) inwersje lub co najmniej \(\displaystyle{ 2}\) cykle.
Permutacje należą do \(\displaystyle{ S_6}\).

Obliczenie tych zagadnień osobno jest raczej proste, ale nie mam pojęcia, skąd wziąć informację, czy jakieś się już nie powtórzyły.

Myślałem nad uzależnieniem typu permutacji od liczby inwersji. Nie mogę nic wymyślić, nie wiem czy to możliwe, ale rozwiązałoby mój problem.
Ostatnio zmieniony 2 kwie 2019, o 17:41 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8585
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3351 razy

Ilość permutacji z 4 inwersjami lub co najmniej 2 cyklami

Post autor: kerajs »

Zupełnie się na tym nie znam, ale tak na oko to ilość permutacji jednocyklowych z czterema inwersjami jest nieliczna więc bez problemu je wypiszesz

Szukana ilość permutacji to suma ilości wypisanych permutacji jednocyklowych z czterema inwersjami oraz ilość permutacji co najmniej dwucyklowych (co jak piszesz jest proste do obliczenia). Tak nie będziesz zliczał dublujących się permutacji.
ODPOWIEDZ