Okrągły stół z rodzicami i dziećmi

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
poetaopole
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 389
Rejestracja: 21 maja 2013, o 09:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Opole
Podziękował: 214 razy

Okrągły stół z rodzicami i dziećmi

Post autor: poetaopole »

Przy okrągłym stole przydzielono w sposób losowy miejsca 10 osobom, wśród tych osób są rodzice i trójka ich dzieci. Ile jest sposobów przydziału miejsc przy tym stole tak, aby dzieci siedziały bezpośrednio między rodzicami?
(nawiasem mówiąc, uważam, że słowo bezpośrednio nieszczególnie tutaj pasuje, bo co np. znaczyłby tutaj antonim pośrednio? Ale to już szczegół.)
Druga sprawa, to wydaje mi się, że inna będzie ilość przydziału miejsc, jeżeli Okrągły Stół potraktujemy jako karuzelę (nie mylić z karuzelą VATowską), a inna, w przeciwnym wypadku. Mógłby się ktoś odnieść do tego?
Ja bym obliczył to tak: rodzice:\(\displaystyle{ 2!}\), dzieci: \(\displaystyle{ 3!}\), pozostałe 5 osób: \(\displaystyle{ 5!}\), czyli \(\displaystyle{ 2! \cdot 3! \cdot 5!}\). Co wy na to?
Ostatnio zmieniony 10 wrz 2018, o 09:21 przez poetaopole, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8585
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3351 razy

Re: Okrągły stół z rodzicami i dziećmi

Post autor: kerajs »

\(\displaystyle{ il= \frac{ 6!2!3!}{6}}\)

Rodziców z dziećmi traktujesz jak jedną grupę która z pozostałymi \(\displaystyle{ 5}\) osobami permutuje na \(\displaystyle{ 6!}\) sposobów. W grupie rodzice siedzący na brzegach mogą usiąść na \(\displaystyle{ 2!}\) sposoby a trójka dzieci między nimi może usiąść na \(\displaystyle{ 3!}\) sposobów. Ponieważ to okrągły stół to ilość dzielisz przez \(\displaystyle{ 6}\), czyli ilość takich samych zestawów sąsiadujących 5 osób i grupy.

Można też tak:
\(\displaystyle{ il= \frac{10 \cdot 2 \cdot 3 \cdot 2 \cdot 1 \cdot 5 \cdot 4 \cdot 3 \cdot 2 \cdot 1}{10}}\)
Tatuś ma do wyboru \(\displaystyle{ 10}\) miejsc, Mamusia \(\displaystyle{ 2}\), dzieci kolejno \(\displaystyle{ 3,2,1}\) a pozostałe osoby \(\displaystyle{ 5,4,3,2,1}\).
Ponieważ to okrągły stół to ilość dzielisz przez \(\displaystyle{ 10}\), czyli ilość takich samych zestawów sąsiadujących 10 osób, ale różniących się obrotem ( w praktyce jednak ma znaczenie czy siedzisz w wygodnym fotelu, czy dostawionym krześle przy wejściu do kibelka).
poetaopole
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 389
Rejestracja: 21 maja 2013, o 09:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Opole
Podziękował: 214 razy

Re: Okrągły stół z rodzicami i dziećmi

Post autor: poetaopole »

No to mamy te same wyniki. Przyjąłem taką "podręcznikową" zasadę: 2 rozmieszczenia przy okrągłym stole uznajemy za różne, jeżeli w tych rozmieszczeniach co najmniej jedna osoba ma różnych sąsiadów. (czyli rodzina nie "kręci" się w kółko, bo przy takiej karuzeli i tak miałaby tych samych sąsiadów. Dobrze myślę KERAJS?
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8585
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3351 razy

Re: Okrągły stół z rodzicami i dziećmi

Post autor: kerajs »

Dobrze, dobrze.
Dokładnie to samo miałem na myśli pisząc o obrotach, i z tego też powodu w rozwiązaniach które zamieściłem pojawia się dzielenie.
ODPOWIEDZ